Téměř obyčejný strom

Stálozelený chrastoun (Cerbera odollam) je původem z indického subkontinentu a dorůstá výšky kolem deseti metrů. Za příznivých podmínek se vytáhne klidně i o pár metrů více. Daří se mu na zavodněných březích řek a vodních ploch. Jako divoký strom roste v mangrovech Indie, Indonésie, na mnoha ostrovech a souostrovích a jako samotný strom není nijak zvlášť výrazný. Důvod, proč se o něm a mluví a je nechvalně proslulý jsou jeho plody, lépe řečeno v nich skrytá smrtelně jedovatá semena. I v české přírodě najdeme rostliny, plody, houby, které po požití napáchají v organismu pěkně velkou neplechu nebo můžou způsobit smrt. K otravám ale dochází z valné většiny z neznalosti při záměně za jedlé „dvojníky“. V pobřežních oblastech Indie semena hojně využívají sebevrahové.

Čtěte také

jabuticaba

Čtěte také

Prohlédněte si tento bizarní ovocný strom. Děsivé kuličky chutnají jako jogurt

Vstupenka na onen svět

Jedovatá semena chrastouna obsahují srdeční glykosid cerberin. I nízké dávky jsou nesmírně toxické. Po požití otrávený trpí velkými bolestmi žaludku, průjmem, zvrací. Otravu provází i nesnesitelné bolesti hlavy. Dochází k nepravidelnému srdečnímu tepu a do několika hodin k jeho zástavě. K zabití dospělého člověka stačí jedno semeno. Prokázat otravu cerberinem není snadné a je poměrně nákladné. Je nutná kapalinová chromatografie a hmotnostní spektrometrie, což v mnoha oblastech, kde k těmto otravám dochází, není metoda dostupná.

I z tohoto důvodu je to prostředek k „dokonalé vraždě“. Přestože jsou semena velmi hořká, k potlačení jejich chuti se přidávají drcená do pálivých pokrmů, která jsou v Indii běžná, nebo se míchají s cukrem. Na základě zdokumentovaných případů se odhaduje, že, například, jen v jihoindickém státě Kérala, kde strom roste v hojném množství, má na svědomí nejméně jedno úmrtí týdně, většinou sebevraždu. Předpokládá se však, že to je jen velmi malé procento. Celkově se pak podílí na polovině smrtelných otrav v oblasti. Semena stromu v Indii známého jako pong-pong dle odborníků mají na svém kontě nejvíce smrtelných otrav rostlinami na světě.

plody chrastouna Plody stromu sebevrahů skrývají jedovatá semena Zdroj: 123RF

Chrastoun jinde

Chrastoun roste i na Madagaskaru. Do 19. století byla semena používána k prokázání viny či neviny, tzv. ordálům – božím soudům. Pokud obvinění z čarodějnictví či jiných trestných činů požití semene přežili, byli osvobozeni. Je nasnadě, že bylo více vinných než naopak. Tímto způsobem přišly o život tisíce souzených ročně. V roce 1861 místní panovník tyto „testy nevinnosti“ zakázal, přesto byly ještě dlouhá desetiletí v odlehlých oblastech používány.

Ve správných rukou

Možné terapeuticko-farmakologické vlastnosti látek jedovatého semene dosud nebyly dostatečně popsány. Nicméně v chudých oblastech Indie, kde jsou semena nejčastěji obyvateli využívána pro skoncování se životem, donutila místní vlády tuto situaci řešit. Plody pong-pongu se v posledních letech začaly sklízet ve velkém. Možná to zní poněkud podivně, ale pokud se plody sklidí, odstraní se „vražedný prostředek.“ Navíc lidé mají práci. Semena se používají v jedech na krysy a prostředcích proti jiným škůdcům. V Malajsii se olej semen vtírá do kůže proti svědění, nebo do vlasů k hubení vší. Podobně jako v Myanmaru, kde se olej ze semen používá jako repelent, ke svícení i jako insekticid. Listy a kůru a bílou pryskyřici některé asijské země používají jako projímadlo.

Čtěte také

Cessna 50

Čtěte také

Michel Lotito: člověk, který snědl letadlo. Jeho žaludek věda nepochopila

Zdroje: www.todayifoundout.comcs.wikipedia.org/wikiwww.washingtonpost.com