Chrám obdařenosti a jeho tajemství

Chrámy jsou v Japonsku tak běžnými jako kavárny v Praze. Ale mezi těmito mystickými a historickými objekty existuje jeden, který se od ostatních liší víc, než byste čekali. Nachází se v malém městečku Soja v prefektuře Wakayama. Neobvyklý chrám, známý jako Jison-in, je totiž zasvěcený ženským prsům.

Zdá se vám to nesmyslné? Překvapivě to tak není. Ženy si navykly navštěvovat chrám z nejrůznějších pohnutek od přání za zvětšení poprsí po prosby o ochranu před zdravotními problémy. Ponořme se do příběhu tohoto fascinujícího a zvláštního místa.

Úcta k ženskosti

Chrám Jison-in byl založen v 9. století legendárním japonským mnichem Kobo Daiši a byl speciálně určený ženám, kterým nebylo dovoleno vstoupit do centra svaté hory Kojásan.

Na první pohled se nezdá, že by se lišil od ostatních japonských buddhistických chrámů. Jakmile do něj ale vstoupíte, máte pocit, že jste vkročili do zcela odlišného světa. Při bližším zkoumání totiž zjistíte, že jde o místo, kde je ženství nejen uctíváno, ale i vystaveno na odiv. Všude kolem sebe budete vidět ženská ňadra, a to v nejrozličnějších podobách od pěnových dekorací připomínajících prsa s korálky jako bradavkami až po vyřezávané dřevěné bloky a malby na dřevěných deskách.

Zrod tradice: Lékař, pacientka a symbol naděje

Celá tato tradice vznikla díky lékaři, který se obrátil na chrám s prosbou o pomoc pro svou pacientku, která bojovala s rakovinou prsu. Poprosil zaměstnance chrámu, aby umístili symbol prsou jako obětinu. Jeho prosby byly vyslyšeny a pacientka se uzdravila. Jakmile se zpráva o lékařově modlitbě rozšířila, začaly sem proudit ženy z celého Japonska a dokonce i ze zahraničí, aby se modlily za zdraví svých blízkých. Tento obřad se stal symbolem naděje na uzdravení, těhotenství bez komplikací a plodnost. Nová tradice byla na světě.

Zdroj: Youtube

Fascinující a nezapomenutelný zážitek

Chrám Jison-in je příkladem unikátního propojení duchovního a tělesného světa, které se v japonské kultuře poměrně často projevuje. Je místem, kde se můžete setkat s tisíci ženami, které přicházejí s prosbami a přáními, a zároveň se dotknout jedinečné tradice, která vám utkví v paměti.

Takže pokud plánujete návštěvu Japonska a hledáte nejen klasické turistické cíle, ale i něco opravdu výjimečného a fascinujícího, nezapomeňte na chrám Jison-in. Bez ohledu na to, zda věříte v jeho magickou moc nebo ne, jedno je jisté - tento neobvyklý zážitek vám umožní nahlédnout do hlubin japonské kultury, víry a duchovnosti.

Zdroje: amusingplanet, thequint, CNN