Děsivé zprávy z nejrůznějších dovolenkových destinací v souvislosti s útokem žraloků na plavce vyvolává mezi mnohými otázku, zda na tohoto predátora nenarazí náhodou i ve vodách Jaderského moře. A je třeba říct, že i v tomto moři žraloci žijí, ale rozhodně to není důvod k panice. Důležité totiž je, o jaké druhy žraloka jde a jaká je pravděpodobnost, že se s nimi potkáte.

Žraloci na Jadranu: Realita, nebo mýtus?

Jaderské moře je domovem až 47 různých druhů žraloků. Ale nebojte se, většina z nich je přátelská a docela plachá. Ve skutečnosti je tak vzácné vidět žraloka na Jadranu, že budete mít větší šanci vyhrát v loterii než ho spatřit. Občas sem sice zavítají i nebezpečnější druhy, ale obvykle upřednostňují hlubší vody a drží se stranou.

Je ale pravdou, že příběhy o setkání s nebezpečným žralokem se šíří velmi rychle. Příkladem je událost z roku 2008, kdy byl potápěč v Chorvatsku napaden velkým bílým žralokem. Avšak tato událost byla spíše ojedinělá a vysoce neobvyklá. V chorvatských vodách došlo od roku 1900 k pouhým 25 útokům žraloků, při nichž zahynulo 14 lidí. Je tedy zřejmé, že vaše šance na nepříjemné setkání s těmito mořskými lovci jsou v Jaderském moři mimořádně malé.

Mořští predátoři v Chorvatsku

Abychom poskytli ještě detailnější pohled na to, s jakými druhy potenciálně nebezpečných žraloků se můžete potkat v Jaderském moři, pojďme se podívat na tři z nich.

Žralok bílý

Možná si myslíte, že narazit na bílého žraloka v jadranských vodách kolem Chorvatska je nemožné, ale nevylučujte to úplně. Přestože se tito majestátní tvorové raději drží v hlubokých pobřežních částech moří, občas je můžete spatřit. Na první pohled vás zaujme tmavě šedý hřbet kontrastující s bělavým břichem. Ačkoliv slavný film Čelisti představuje tento druh žraloka jako zlomyslné lidožravé monstrum, ve skutečnosti tomu tak není. Pro žraloky bílé není lidské maso žádnou lákavou pochoutkou, ale jak už to tak bývá, výjimka potvrzuje pravidlo, takže je třeba být obezřetný.

Žralok mako

Dalším žralokem, na kterého můžete v Chorvatsku narazit, je žralok mako. Ale díky tomu, že je tento druh ohrožený, je šance, že ho v Chorvatsku spatříte, natož že by na vás zaútočil, naprosto minimální. Tyto žraloky poznáte podle jejich modrošedého zbarvení s bělavým spodním břichem a dlouhých, tenkých a mírně nakloněných zubů. Jsou rychlí a silní, což jim umožňuje zranit či dokonce zabít člověka. Na druhou stranu, pokud je nebudete provokovat, většinou vás nechají na pokoji.

Zdroj: Youtube

Žralok modrý

Na rozdíl od předchozích dvou žraloků nejsou žraloci modří pro člověka nijak zvlášť nebezpeční. Obývají téměř všechna moře a oceány, včetně jadranských vod. A i když se jim líbí hluboké vody, občas se s nimi můžete setkat i v mělčích oblastech. Jejich charakteristickými rysy jsou tmavě modrá barva na horní části těla a štíhlý tvar. Šance, že se s nimi setkáte při koupání u chorvatských zátok, je sice malá, ale pokud ho náhodou spatříte, nemusíte panikařit. Historicky byly útoky tohoto druhu na lidi velmi vzácné.

Mýtus vyvrácen

S ohledem na všechny tyto informace lze konstatovat, že přestože žraloci obývají i vody Jaderského moře, vaše šance na setkání s nimi jsou nesmírně malé. Chorvatské pobřeží je tudíž bezpečné místo pro koupání a šnorchlování a přítomnost žraloků by neměla být důvodem k obavám při plánování vaší dovolené. Takže pokud jste příznivcem cestování a milujete moře, nemusíte se ničeho bát. Chorvatsko a jeho pobřeží jsou stále jedním z nejkrásnějších a nejbezpečnějších turistických míst.

Zdroje: rewinddubrovnik.com, travelsnippet.com, inistrien.de