Při plánování dovolené v Chorvatsku se obvykle zaměříme na jeho průzračné pobřežní vody, skvostná stará města nebo malebné ostrovy, které tvoří jeho středozemní krajinu. Avšak Chorvatsko nabízí více než jen krásné pláže a historické památky. Země je také domovem řady fascinujících a někdy nebezpečných zvířat. Pojďme se podívat na několik z nich, která byste mohli potkat během svých cest.

Medvědi: Těžkotonážní vládci horských pásů

Vysokohorské oblasti Chorvatska jsou domovem řady medvědů, ale nejvíce rozšířeným a zároveň nejnebezpečnějším je medvěd hnědý. I když jsou medvědi obecně plaší a vyhýbají se lidem, při setkání s člověkem mohou být agresivní, zejména při ochraně svých mláďat nebo pokud se cítí ohroženi. Přestože jsou útoky medvědů vzácné, je důležité mít respekt a dodržovat určitá pravidla.

Zdroj: Youtube

Pokud se ocitnete tváří v tvář medvědovi, nejlepším řešením je zůstat klidný a pomalu se pokusit odejít pryč. Jestliže se však přece jen rozhodne vás napadnout, stočte se do klubíčka se sepnutými prsty za krkem a hlavou u kolen. A pro extra jistotu zvažte před cestou koupi pepřového spreje.

Štíři: Drobní, ale výkonní obránci pobřeží

Ve stínech pobřežních oblastí Jaderského moře číhají štíři. I když jejich jed není smrtelný, bodnutí může být velmi nepříjemné a způsobit intenzivní bolest a otok. Pokud vás štír bodne, nezapomeňte očistit místo bodnutí a přiložit chladivý obklad. A nezapomeňte, štíři jsou chránění a jejich zabíjení je nezákonné.

Mořští ježci: Kostnatí strážci Jaderského moře

Bělostné písečné pláže Jaderského moře jsou rájem mořských ježků. Jste-li jimi obklopeni, je to skvělý ukazatel čisté vody. Avšak nechcete na ně šlápnout! Jejich ostny se mohou zlomit, zaseknout pod kůži a způsobit nepříjemnou bolest. Abychom se jim vyhnuli, je nejlepší nosit ochranné boty do vody.

V případě, že přeci jen se vám podaří na ježka šlápnout, snažte se opatrně odstranit ostny a očistit postižené místo. Pokud se pod kůži dostanou jeho zbytky, vyjměte je pinzetou. Při odstraňování mohou pomoci také speciální krémy dostupné v lékárnách.

Černá vdova: Tichý zabiják v těsně utkaných sítích

Tuto krásku s černým tělem a červenými skvrnami na zadečku můžete najít po celém Chorvatsku. Černé vdovy jsou proslulé svým silným jedem, který vám může způsobit nevolnost, svalové bolesti a obtíže s dýcháním. Přestože jsou smrtelné případy vzácné, je nezbytné v případě kousnutí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Nejčastěji se pavouk vyskytuje v tmavých, skrytých místech, jako jsou krabice nebo sklepy, v takových případech proto buďte zvláště obezřetní.

Hadi: Klouzaví ochránci trávníků a křoví

V Chorvatsku se vyskytuje několik druhů jedovatých hadů, především zmije. Zmije obecná a zmije menší tak nebezpečné nejsou. Skutečně nebezpečná je zmije růžkatá. Žije především na písečných površích a její uštknutí je mnohem horší, než od zmije obecné, kterou známe od nás. Lékařskou pomoc je třeba vyhledat ihned po uštknutí, pokud byste se do této situace dostali. Její jed je skutečně smrtelně jedovatý! Hadi se vyskytují v různých biotopech, zejména v horských oblastech, na loukách a v blízkosti sladkovodních pobřeží. Pokud se s hadem setkáte, zachovejte klid, dejte mu prostor a pomalu ustupte do bezpečné vzdálenosti. Při uštknutí jedovatým hadem okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Žraloci: Vzrušující obyvatelé Jaderského moře

Jaderské moře je obecně považováno za bezpečné, ačkoli v jeho vodách žije kolem 47 druhů žraloků. Povětšinou jde ale o žraloky, kteří jsou neškodní. Nejnebezpečnějšími druhy v chorvatských vodách jsou žralok mako a žralok bělavý. Pravděpodobnost útoku žraloka je však neuvěřitelně nízká. Podmořské proudy mohou představovat větší riziko než žraloci.

Pamatujte si, že žraloci mají mimořádně vyvinutý čich a dokáží cítit krev na velké vzdálenosti, proto byste se měli vyvarovat koupání s čerstvým zraněním. Pokud se ocitnete při plavání v blízkosti žraloka, je důležité zachovat klid a pomalu opustit vodu, aniž byste ho plašili. V případě útoku se snažte zasáhnout žraloka do citlivých oblastí, jako jsou oči nebo žábry, abyste se ubránili.

Chorvatsko je země s nespočetnými přírodními krásami, které každoročně přitahují miliony turistů. I když setkání s některými z těchto zvířat může být vzrušující, je důležité si uvědomit, že jsou to divoká zvířata. Dobrá příprava a základní znalosti o těchto tvorech vám mohou pomoci předejít potenciálním problémům a užít si nezapomenutelnou dovolenou.

Zdroje: total-croatia-news.com, croatia.hr, www.yachting.com