Trvalé nebezpečí min

Nášlapné miny, kdysi považované za vynikající obrannou zbraň ve válkách, se po skončení bojů staly trvalým nebezpečím. I v roce 2023, téměř tři dekády po konfliktu, stále existují oblasti označené jako "minski sumnjivo područje", což v překladu znamená "oblast podezřelá z výskytu nášlapných min". Tyto oblasti pokrývají 222 km² chorvatského území.

Zdroj: Youtube

Chorvatsko je velké a krásné, ale v jeho srdci leží oblasti, které i po tolika letech zůstávají nebezpečné. Ovlivňuje to životy místních obyvatel i turistů a omezuje to rozvoj, ať už se jedná o výstavbu, pronájem, zemědělské práce nebo jednoduchou procházku lesem.

Zasažené jsou lesy, polnosti i města

Podle údajů z roku 2021 je 98,6 % plochy podezřelých z min pokrytých lesy, 1,1 % tvoří zemědělská půda a zbývající 0,3 % jiné plochy. Celkem se tyto oblasti nacházejí v 8 chorvatských okresech, zasaženo je 43 měst a obcí. Odhady ukazují, že se na těchto plochách nachází přibližně 15 255 min a nevybuchlé munice.

Mapa nebezpečí

Chorvatské centrum pro odminování (CROMAC) se aktivně věnuje odstraňování min a vytvořilo mapu, kde jsou tyto oblasti zobrazené. Mapa je přístupná on-line a představuje důležitý nástroj pro informování veřejnosti o rizikových oblastech.

Tam, kde existuje riziko min, jsou umístěny výstražné cedule s nápisem "Mine! NE PRILAZITE, na ovom području je velika opasnost od mina" - "Miny! NEVSTUPUJTE, v této oblasti je vysoké riziko min". Tyto tabule jsou nezbytné, protože i když byla většina min odstraněna, některé oblasti jsou stále nebezpečné.

Od roku 1991 došlo v Chorvatsku k více než 1 370 minovým nehodám, které se dotkly 2 000 obětí, z nichž více než 520 zemřelo.

Dlouhá cesta k bezpečnosti

Odminování je dlouhodobý a náročný proces. Přestože Chorvatsko učinilo obrovské pokroky, miny stále ohrožují bezpečnost v určitých oblastech. Každý rok, 4. dubna, si Chorvatsko připomíná Mezinárodní den informovanosti o minách a pomoci při odminování, který upozorňuje na nebezpečí min a zdůrazňuje nutnost jejich odstranění.

Chorvatsko není jen zemí nádherných pláží, historických měst a přírodních krás. Je i místem, které se stále potýká s dědictvím války. A ukazuje nám, že i v ráji může být skryto nebezpečí a že při cestování je důležité být informovaný a opatrný.

Zdroje: zoom.iprima.cz, expatincroatia.com, wikipedia.org