Okřídlený drak

Tvora připomínajícího malého "pohádkového" draka vytáhl z vody třiačtyřicetiletý Roman Fedorcov. Ruský rybář lovil v Norském moři makrely a tresky, když narazil na poměrně zvláštní úlovek.

Sám netušil, co vlastně chytil. Ačkoliv se za svůj život již setkal s celou řadou poměrně bizarních úlovků, tento byl výjimečný. "Vypadal jako čerstvě vylíhlé dračí mládě," nechal se slyšet rybář z Murmanska.

Dlouho se spekulovalo, co může být úlovek skutečně zač. Na první pohled krásný pozoruhodný tvor totiž uchvátil každého, kdo snímky s ním spatřil. Fedorov krátce po svém úlovku zveřejnil fotky tvora na instagramovém účtu.

Sám Fedorcov pod příspěvkem uvedl, že za 17 let své rybářské praxe se s ničím podobným nikdy nesetkal.

Fedorcov byl jako malý kluk fascinovaný vším, co pocházelo z mořského světa. I proto se nakonec rozhodl, že se stane rybářem. Jeho hlavním revírem je Norské a Barentsovo moře, občas však zavítá i do Atlantického oceánu.

"Obyčejná" chiméra

Ačkoliv se fotka umístěná na instagramovém účtu rybáře rychle rozšířila světem a nasbírala nespočet lajků, záhada podivného draha se rychle vysvětlila.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Bílý okřídlený drak je ve skutečnosti obyčejná chiméra. Druh chrupavčité ryby, která je známá také jako žralok duch. Chiméry se poměrně běžně vyskytují v mořích a oceánech v hloubce přibližně 3 km.

Jde o živočichy živící se měkkýši a korýši. Chiméry se pyšní poměrně ostrými zuby, podobající se zubům hlodavců.

Záhada podivného bílého draka se tak objasnila dříve, než stačila vystrašit svět novým příběhem o bájném stvoření prohánějícím se Norským mořem.

Ačkoliv se ukázalo, že jde o obyčejnou chiméru, je úlovek ruského rybáře důkazem, že v mořském světě stále existuje nespočet toho, o čem my, obyčejní lidé, téměř nic nevíme.

Chiméry se běžně vyskytují spíše ve studenějších vodách a v současné době jsou některé druhy na pokraji vyhynutí. Důvodem je právě vzrůstající obliba rybolovu.

www.independent.co.uk, www.mirror.co.uk, www.ladbible.com