Hrabalova raná léta, která strávil u prarodičů v Brně-Židenicích, položila základy jeho života bohatého na příběhy. Spisovatelova matka, která byla v době jeho narození samoživitelkou, se později provdala za Františka Hrabala, čímž Bohumil získal nejen otce, ale také příjmení, které se stalo synonymem literární velikosti. Novou kapitolu znamenalo přestěhování rodiny do Nymburka, kde Hrabalův otec nastoupil na místo správce pivovaru.

Hrabal se s rodinou přestěhoval do malebného města v útlém věku, absolvoval zdejší gymnázium a následně studoval na Karlově univerzitě v Praze. Během druhé světové války pracoval jako železniční dělník a výpravčí. Tyto zkušenosti se později promítly do jeho knihy "Ostře sledované vlaky", která byla i adaptována do podoby oscarového filmu.

Nymburk byl sice Hrabalovým rodným městem, ale Kersko bylo jeho múzou. Útočiště v lese, kde každé zákoutí jako by šeptalo spisovatelovo jméno, hrálo v jeho tvůrčím procesu klíčovou roli. Kersko, osada na Nymbursku založená ve 30. letech 20. století, se pyšní atmosférou, kterou lze přirovnat k dějišti Hrabalových povídek.

Spisovatelův přístav

Zdroj: Youtube

U lesa na kraji Kerska stojí chalupa, kterou Hrabal koupil v roce 1965 za svůj první honorář. Původně skromný víkendový domek prošel proměnou, která odrážela Hrabalovu jedinečnou povahu. Právě zde, uprostřed tiché přírody a ve společnosti svých milovaných koček, napsal Hrabal klasická díla, jako jsou "Postřižiny" a "Obsluhoval jsem anglického krále".

Zachování Hrabalova odkazu

Po Hrabalově záhadné smrti při krmení holubů v roce 1997 přešla jeho opečovávaná chalupa do rukou nového majitele, který ji po spisovateli zdědil. Ten ji přizpůsobil svým potřebám a využíval ji jako prázdninové útočiště. Podstata spisovatelova vlivu však zůstala nedotčena.

V roce 2021 se rozhodl majitel Hrabalovy chaty prodat nemovitost spolu s pozemkem o velikosti 3 500 m². Středočeský kraj, který si byl vědom jejího kulturního významu, chalupu zakoupil za 9,9 milionu korun. A jaký je jejich cíl? Navrátit ji do původního stavu, v jakém byla za Hrabalova života, a zřídit zde stálou expozici.

V čele projektu obnovy stojí tým vedený profesorem Václavem Girsou, vedoucím Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT. Pečlivé práce zahrnují odstranění přístavby koupelny a navrácení původní podoby oken a dveří chalupy. V plánu je také nové venkovní schodiště a terasa.

Literární oáza pro všechny

Expozice, která by měla být otevřena na jaře příštího roku na počest 110. výročí Hrabalova narození, bude oslavou spisovatelova života, jeho tvorby a také lásky ke Kersku.

Hrabalův odkaz žije dál nejen v jeho slovech, ale i v samotných zdech chalupy, kde tvořivost neznala mezí. Připravte se tedy na literární výpravu do srdce Kerska, kde duch Bohumila Hrabala stále žije.

Zdroje: zpravy.aktualne.cz, polabskemuzeum.cz, living.iprima.cz