Naše fascinace slavnými osobnostmi nás často zavede do prostředí, kde tyto ikony trávily čas mimo světla reflektorů. Míst, která jim poskytovala klid, inspiraci a prostor pro odpočinek. Tři význačné postavy českého kulturního dědictví - Jan Werich, Bohumil Hrabal a Vladimír Menšík - nebyly výjimkou. Vydáme se tedy na malý výlet do minulosti, abychom získali hlubší vhled do míst, kde tito velikáni žili a tvořili, ale také odpočívali.

Jan Werich: Divadelní génius s láskou k Šumavě

Jan Werich (1905–1980) nebyl jen herec a spisovatel, byl také hlubokým filozofem a myslitelem své doby. Jeho chápání humoru a satiry často reflektovalo politický a sociální kontext tehdejší Československé republiky. Kromě své práce v Osvobozeném divadle se Werich výrazně uplatnil i v české kinematografii, kde ztvárnil několik nezapomenutelných rolí. Mezi nejznámější patří Císařův pekař - Pekařův císař, Svět patří nám, Hej-rup! nebo Peníze nebo život.

Werichova chata, nacházející se nedaleko Velhartic, se stala místem, kde tato kreativní osobnost hledala útočiště a inspiraci. Werich miloval Velhartice a považoval svou chatu za údolí štěstí, kam mohl uniknout ze života v Praze. Jeho vazba na toto místo je stále živá - lidé sem neustále míří, aby zachytili kousek Werichovy atmosféry. Tato stavba, navržená architektem Františkem Zelenkou, je nyní součástí naučné stezky Velhartice, která nám umožňuje nahlédnout do Werichova světa.

Zdroj: Youtube

Bohumil Hrabal: Literární velikán milující Kersko

Bohumil Hrabal (1914–1997) je považován za jednoho z nejvýraznějších českých spisovatelů 20. století. Jeho unikátní literární styl, humor a příběhy zasáhly četné generace čtenářů. Jeho díla jako Postřižiny, Obsluhoval jsem anglického krále a Něžný barbar se stala klasikou české literatury. Hrabal našel své útočiště v chatě v Kersku nedaleko Nymburka. Toto místo se stalo místem jeho tvůrčího klidu a inspirace. Zde, uprostřed polabské krajiny, napsal řadu svých nejslavnějších děl, která oslovila čtenáře po celém světě.

Středočeský kraj má v úmyslu uchovat Hrabalův odkaz prostřednictvím expozice na jeho chalupě, jejíž otevření chystá na 28. března 2024 k 110. výročí spisovatelova narození. Expozice bude představovat nejen jeho život a tvorbu, ale také jeho vztah k tomuto krásnému prostředí. Chatu zakoupil Hrabal v roce 1965 a stala se pro něj domovem, kde mohl tvořit a zároveň si užívat klidu venkovského života. Toto místo stále nese jeho ducha a připomíná nám jeho nezaměnitelný přínos literatuře.

Vladimír Menšík: Komik s chatou plnou smíchu

Vladimír Menšík (1929–1988) byl známý svým vynikajícím hereckým uměním a skvělým smyslem pro humor. Jeho role ve filmech jako Zítra vstanu a opařím se čajem nebo Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách jsou natolik nezapomenutelné, že se staly součástí české filmové klasiky. V Ivančicích, Menšíkově rodném městě, můžeme nyní zhlédnout expozici, která nás zavádí do jeho světa. Tato výstava obsahuje rodinné fotografie, filmové rekvizity, osobní předměty, a dokonce i sádrový odlitek jeho hlavy z jednoho ze seriálů.

Vladimír Menšík zakoupil chalupu nedaleko České Lípy v roce 1965, a to za tři tisíce korun. Toto místo se stalo jeho útočištěm, kde mohl odpočívat a trávit čas s rodinou. Jeho komediální génius byl nakažlivý a jeho expozice nám připomíná nejen jeho herecký talent, ale i jeho osobní stránku.

Chaty a chalupy slavných nám umožňují nahlédnout do života těchto velikánů. Tato místa se stala nejen místy odpočinku, ale i zdrojem inspirace, který ovlivnil jejich tvorbu a zanechal nezaměnitelnou stopu v naší kultuře.

Zdroje: kudyznudy.cz/werichova-chata, zpravy.aktualne.cz, kudyznudy.cz/expozice-vladimira-mensika