Když se řekne "Chalupáři", mnoho lidí si vzpomene na nezaměnitelný smích Bohouše Císaře ztvárněného Josefem Kemrem a na Evžena Humla, nerudného důchodce hraného Jiřím Sovákem. Seriál měl premiéru 23. listopadu 1975 a od té doby si udržuje své místo v srdcích českých diváků. Jedenáctidílná komedie režírovaná Františkem Filipem a napsaná autorským duem František Vlček a Václav Pavel Borovička si získala oblibu nejen díky famózním hereckým výkonům, ale také díky malebnému místu, kde se natáčela – Višňové.

Zdroj: Youtube

Zrození kultovního seriálu

Obec Višňová ležící na říčce Kocábě na Příbramsku se stala nejen dějištěm legendárního seriálu, ale také oblíbeným cílem turistů, kteří sem míří, aby prozkoumali lokaci proslavenou díky "Chalupářům".

Avšak při pohledu na místa, která se v seriálu objevovala, zjistíte, že se od té doby změnila. Rekonstrukce a modernizace udělaly své. Místo romantické vesnické chalupy, která byla domovem Evžena Humla, nyní najdete obyčejný socialistický dům, který je o patro vyšší než ten, který byl v seriálu. Dřevěná veranda byla nahrazena zděnou a proslulou kadibudku na zahrádce vystřídala rozpadlá stodola. Překvapivě se také dozvíte, že v legendární chalupě nikdy nestál orchestrion. Interiérové záběry byly natáčeny v ateliérech v pražské Hostivaři.

Stejné zklamání vás může potkat, když se procházíte po místní návsi. Dříve idylické náměstí, které bylo dějištěm mnoha událostí v seriálu, ztratilo svou romantiku. Místní kravín a stodola, známé z milostných scén sukničkáře Čiháka ztvárněného Vladimírem Menšíkem již neexistují.

Vzpomínky neblednou

Jediným místem, které se nezměnilo, je rybník, kam chodil rybařit pan Huml, si po letech zachovává svou přirozenou krásu, ačkoliv v letních měsících je skrytý vegetací. Pro místní obyvatele, kteří se do natáčení zapojili jako komparz, zůstávají vzpomínky na setkání s herci jako Jiří Sovák či Josef Kemr stále živé. Přestože obec díky seriálu získala popularitu, mnozí místní vyjadřují smutek z toho, že Višňová nevyužila svou seriálovou slávu pro další rozvoj.

Seriál Chalupáři zanechal nesmazatelnou stopu v srdcích českých diváků. Natáčení v malebné vesnici Višňová dodalo seriálu autentičnost a věrohodnost. I když se obec proměnila a některá místa zmizela, stále si zachovala svůj půvab a historii spojenou s legendárním seriálem. Višňová může být hrdá na to, že se stala součástí české televizní kultury a zůstane v našich srdcích navždy.

Zdroje: lifee.cz, pribram.cz, idnes.cz