Životní dráha legendárního herce

Miloš Kopecký, národní umělec a známý svůdník, se narodil 22. srpna 1922 a zemřel 16. února 1996. Byl českým divadelním a filmovým hercem a členem činohry Divadla na Vinohradech. Jeho talent a charismatická osobnost ho rychle povýšily na jednoho z nejoblíbenějších herců v Československu.

Zdroj: Youtube

Mezi jeho nezapomenutelné role patří královský rádce v pohádce "Pyšná princezna", Baron Prášil, polní kurát Katz v "Dobrém vojákovi Švejkovi" a především MUDr. Štrosmajer v TV seriálu "Nemocnice na kraji města". Miloš Kopecký byl legendárním českým hercem s charakteristickýma smutnýma očima, který dokázal rozesmát i v nejtěžších časech.

Za své herecké počiny byl Miloš Kopecký vyznamenán. V roce 1979 byl jmenován zasloužilým umělcem a v roce 1985 se stal umělcem národním. Jeho kariéra byla plná úspěchů, ale jeho soukromý život měl své stíny.

Těžký rodinný osud

Miloš Kopecký pocházel z rodiny s obtížnou historií. Jeho matka měla židovský původ a za druhé světové války byla deportována do koncentračního tábora v Osvětimi, kde se stala jednou z nesčetných obětí holocaustu. Jeho otec, vlastník kožešnického obchodu, se rozhodl rozvést, aby mohl zachovat svou živnost. Tento krok zpečetil osud Milošovy matky; rozvod ji zbavil jediné šance na přesun do tábora v Terezíně, kde by měla alespoň minimální šanci na přežití.

I sám Miloš Kopecký byl ve svých dvaceti letech internován v nacistickém pracovním táboře v Bystřici na Benešovsku. Tyto traumatizující zážitky a zrada v rodině měly zřejmě zásadní vliv na jeho psychické zdraví v pozdějších letech.

Život plný lásky

Miloš Kopecký byl známý nejen svým hereckým talentem, ale i svou láskou k ženám. Jeho život byl v tomto ohledu plný nečekaných zvratů a nevšedních zážitků. Jeho první manželkou se stala populární herečka Stella Zázvorková, s níž měl dceru Janu. I když manželství s ní nevydrželo dlouho, zůstala jim krásná dcera. Ta ale bohužel v 18 letech spáchala sebevraždu.

Poté následovalo další manželství s řidičkou tramvaje Kateřinou Soukupovou. Jeho třetí manželkou se stala tanečnice Jana Lichtenbergová, s níž se oženil po krátkém seznamování. Ani tato manželství však neměla dlouhého trvání, ačkoliv byla plná vášně a krásných chvil.

Teprve v roce 1966, ve středním věku, se Miloš Kopecký rozhodl usadit. Vzal si tanečnici Janu Křečkovou. Svatební obřad byl utajený a uskutečnil se v jižních Čechách, v Křemži. Manželství vydrželo až do jeho smrti, a zdá se, že právě až po boku této ženy našel Kopecký svůj klid a stabilitu.

Temné tajemství mlýna

Místo, kde si tajně Kopecký vzal svou ženu Janu Křečkovou, si slavný herec nakonec zvolil i jako své útočiště. V roce 1967 si zde totiž pořídil chalupu. Červený mlýn poblíž Křemže v jižních Čechách si zamiloval a trávil tu každé léto. Dům koupil za 40 000 korun. Objekt nebyl v dobrém stavu a hlavně měl temnou minulost. Nikdo ho nechtěl, protože mlynář, který zde dříve žil, zabil svou ženu a dvě děti sekyrou a následně spáchal sebevraždu v lese. Kopecký to v době pořizování nemovitosti netušil a když se vše doslechl, už místo natolik miloval, že mu to nevadilo.

Miloš Kopecký rád prohlašoval, že na duchy nevěří. Svůj mlýn si zamiloval hlavně kvůli jeho okolní přírodě a ani tragédie, která se v jeho chalupě odehrála, na tom nic nezměnila. V blízkosti mlýna často procházeli zvědaví lidé, kteří se pokoušeli nahlédnout dovnitř. Herec na ně s oblibou reagoval tím, že na ně vystrčil své holé pozadí, což vždy vyvolalo smích.

Pro Miloše Kopeckého byl mlýn oázou klidu, kde často překonával záchvaty maniodepresivity. Nejednou se na mlýn vypravil i jeho dobrý přítel Waldemar Matuška, aby si společně užili chvíle odpočinku a pohody. Ale také sem čas od času zavítaly hercovy milenky, například televizní hlasatelka Anna Wetlinská.

Bipolární porucha: Boj v temnotě

Herec se celý život potýkal s bipolární afektivní poruchou. I když se snažil s nemocí vyrovnat, v roce 1995 byl hospitalizován v psychiatrické léčebně v Bohnicích, kde bohužel 16. února 1996 zemřel.

Po Milošově smrti v roce 1996 se rodina rozhodla mlýn prodat. Dnes je mlýn krásně zrekonstruovaný a jeho žlutá fasáda svítí do okolí.

Miloš Kopecký zůstane v paměti českého diváka navždy jako umělec, který i přes své vlastní smutky dokázal pobavit miliony lidí. Kde je pochován, ale zůstává tajemstvím. Jeho žena Jana měla po celý svůj život urnu s popelem svého muže doma s tím, že jen dcera věděla, jak s ním po smrti maminky naložit. Dcera Barbora však o tom, kam své rodiče pochovala, zarytě mlčí.

Zdroje: sumava.cz, idnes.cz, ctidoma.cz