Klostermannova chata, roubené stavení s věžičkou, sice nese jméno slavného spisovatele Karla Klostermanna, ale málo známým faktem je, že spisovatel v ní nikdy nebydlel. Místo toho chalupa sehrála klíčovou roli jako domov Straky, dědečka Vény, v kultovních filmech. Typická šumavská chalupa, proměněná kvůli filmům v hájovnu, si zachovala svůj původní půvab, i když v době natáčení v ní chyběla elektřina.

Zdroj: Youtube

Chalupa ve světle reflektorů

Původně skromná chalupa se stala filmovým pokladem prakticky přes noc. Na jaře roku 1978 se na prahu chalupy objevil zvědavý muž, který zkoumal možnost natáčení. Jindřich Dollanský, současný majitel, nápad uvítal a po důkladné prohlídce došlo k dohodě. Filmový štáb provedl několik drobných úprav a vyzdobil stěny obrazy a zvířecími trofejemi tak, aby vyhovovaly ději.

Dopad filmů na Klostermannovu chalupu byl přímo ohromující. Trilogie získala kultovní status, chata se dostala do centra pozornosti a stala se magnetem pro dychtivé fanoušky a turisty. Kdysi klidné útočiště bylo nyní v obležení zvědavých návštěvníků, z nichž někteří směle vstupovali dovnitř bez jakéhokoli svolení, a všichni toužili zažít na vlastní kůži kouzlo filmu "Pod jezevčí skálou". Zdálo se, že cenou za slávu je i ztráta soukromí rodiny Dollanských.

Pozoruhodná časová schránka

Když dnes vstoupíte do Klostermannovy chaty, je to jako krok zpět v čase. Chalupa zůstala od své hlavní role v trilogii pozoruhodně nezměněná. Petrolejová lampa nad kuchyňským stolem, pletený koberec s věrným psem, a dokonce i trvanlivý červený hrnec na sporáku – to vše je stále na svém místě a svědčí o běhu času. Paní Dollanská s hřejivým úsměvem nadále používá kachlová kamna, ve kterých se Vašík pokoušel zatopit a málem podpálil hájovnu.

Maják pro fanoušky a turisty

Půvab Klostermannovy chalupy přesahuje hranice stříbrného plátna. I dnes turisté brázdí silnice v okolí Srní a diskutují o tom, zda nenarazili na kultovní filmové místo. Přetrvávající kouzlo chaty a její filmový význam lákají cestovatele z blízkého i vzdáleného okolí.

Klostermannova chalupa v srdci Šumavy je důkazem trvalé síly vyprávění příběhů a hlubokých vazeb mezi místem a jeho postavou na filmovém plátně. Trilogie "Pod Jezevčí skálou" sice skončila, ale nadčasové kouzlo svérázné chalupy zůstává a zve všechny, kdo projdou kolem, aby vstoupili do světa, kde se stírají hranice mezi realitou a fikcí, a vytvořili si tak nezapomenutelné vzpomínky, které přetrvají celý život.

Zdroje: filmplzen.cz, chatar-chalupar.cz, kudyznudy.cz