"Byli jednou dva písaři" je dílem Jaroslava Dietla a režiséra Jána Roháče. Seriál s talentovanými Jiřím Sovákem a Miroslavem Horníčkem v hlavních rolích zachycoval rozverný život postarších postav Bouvarda a Pécucheta. Staříci, kteří se nechtějí nechat omezit věkem, plní svůj život dobrodružstvím a experimenty – a možná více, než bychom očekávali od mužů jejich pokročilého věku.

Zdroj: Youtube

Oživení Flaubertova románu

Seriál v deseti epizodách nabídl nadsázku, jemnou ironii a množství slovních hříček, které vdechly nový život románu Bouvard a Pécuchet od spisovatele Gustava Flauberta. Pánové Bouvard a Pécuchet se přestěhovali na venkovský statek, aby se mohli naplno věnovat svým „vědeckým“ zájmům. Jejich dobrodružství zahrnovalo různé experimenty, jako bylo pěstování melounů novou metodou, zkoumání lidských lebek, pokusy o rozbití atomu nebo přemýšlení nad křížením kozla s ovcí. Jak dopadly jejich pokusy? Výsledky jejich snažení často končily katastrofou, která měla dopad jak na ně samotné, tak na jejich okolí.

Ale kde přesně mohli pánové provádět své komické vědecké experimenty?

Místem, které se stalo kulisou pro jejich dobrodružství, byl Trojanův mlýn. Nachází se v Tichém údolí v Praze 6-Suchdol a jeho historie sahá až do 13. století. Je kulturní památkou České republiky a památníkem, který stojí na historické stezce spojující hradiště na Levém Hradci s Pražským hradem. V průběhu staletí se mlýn dostal do rukou různých majitelů, z nichž však v letech 1730 až 1857 patřil mlynářskému rodu Trojanů, po nichž byl pojmenován.

Mlýnská cesta časem

V roce 1922 mlýn koupil hostinský Ladislav Bayerle, který jej přestavěl na restauraci U Trojanů. V tomto období se mlýn stal vyhledávaným společenským a gastronomickým místem. Bayerle rozšířil budovu o nové pavilony a mlýnskou nádrž přeměnil na koupaliště, které bylo v té době velkým lákadlem pro Pražany. Dalšími majiteli se stal stavitel Šašek, který v roce 1942 přestavěl budovy mlýna na byty. Jedno vodní kolo ponechal jako připomínku původního účelu stavby.

Centrum kreativity a oslav

V současné době je Trojanův mlýn vyhledávaným místem pro svatby a různé firemní akce. Mlýn je také pronajímán filmovým štábům, což není překvapivé, vzhledem k jeho jedinečné atmosféře a historické architektuře, které poskytují vynikající kulisy pro různé filmové projekty. Mezi známé filmy, které se kromě "Byli jednou dva písaři" v Trojském mlýně natáčely, patří například český snímek "Bestiář" nebo americké akční drama "Agent bez minulosti".

Trojanův mlýn je nejen významným dějištěm české filmové historie, ale také kulturní památkou, která nám připomíná bohatou historii a umožňuje proniknout do světa zábavy a dobrodružství, který přinesl seriál "Byli jednou dva písaři." Díky tomuto místu můžeme lépe porozumět tomu, jak vznikly nezapomenutelné momenty naší televizní minulosti.

Zdroje: nasregion.cz, cs.wikipedia.org, i60.cz