Co musíte vědět

Zaprvé je důležité znát pravidla, která se týkají cestování s domácími zvířaty. V Evropské unii musí mít pes čip nebo jasně čitelné tetování a také musí mít platný pas a očkování proti vzteklině. Pokud plánujete cestu do zahraničí, je nutné se informovat o specifických pravidlech dané země, někde je například požadováno také odčervení.

Jak se psem zvládnout cestu autem

Nejběžnějším způsobem, jak se se psem dostat na místo určení, je auto. Při cestování autem je důležité pamatovat na bezpečnost psa. V ideálním případě by měl být pes přepravován v přepravce nebo musí mít bezpečnostní postroj. Pes by neměl být nechán na předním sedadle a měl by mít dostatek vody.

Cesta by měla být naplánována tak, aby se pes co nejméně stresoval – nejlepší je vyrazit brzy ráno nebo v noci. Klimatizace a hlasitá hudba mohou psa zbytečně vyrušovat, proto je lepší obojímu se vyhnout.

Překvapení na cestách

Cestování s pejskem může přinést řadu neočekávaných situací. Jak tedy zvládnout takové dobrodružství? Připravili jsme pro vás pár tipů, které se mohou hodit.

Důležité je mít kontakt na nejbližší veterinární pohotovost. Ačkoli se to může zdát samozřejmé, v krizové situaci nemusí být tak jednoduché najít potřebné informace. Je tedy dobré mít tento kontakt připravený předem.

Jinou častou komplikací je cestovní nevolnost. Pro tyto případy je dobré mít v psí lékárničce nějaký zklidňující veterinární přípravek, který pomůže zmírnit příznaky.

A pak je tu ještě průjem, který se může objevit při změně stravy nebo stresu z cestování. V takovém případě se hodí mít v lékárničce veterinární probiotika.

Nezapomínejte ani na hmyz, který může způsobit problémy jak vám, tak vašemu pejskovi. Proto mějte po ruce repelent pro pejska a obojek proti klíšťatům. A vždy mějte připravenou pinzetu na klíšťata pro případ, že se klíště přece jen přisaje.

Co nesmí chybět v psí lékárničce

V psí lékárničce byste měli mít také rukavice pro vaši ochranu, nůžky s kulatými hroty pro ošetřování, pinzetu, náplasti, samodržicí obinadlo, teploměr, obvaz a botičku pro případ poranění tlapky. Skládací miska je také praktickým doplňkem pro zajištění dostatečného pitného režimu pejska.

Pokud váš pejsek utrpí nějaký úraz, důležité je ho uklidnit a zůstat v klidu. Pokud jde o vážné zdravotní komplikace, je nutné vyhledat veterinárního lékaře.

Cestování se psem může být plné nečekaných situací, ale s dobrým plánem a přípravou bude dobrodružství hladké a plné radosti. Tak tedy šťastnou cestu vám i vašemu čtyřnohému kamarádovi!

Zdroje: denik.cz, pejskarium.cz, cestovinky.cz