Cestování může být nádherným dobrodružstvím plným poznávání nových míst, lidí a kultur. Avšak mnozí z nás si myslí, že cestování je záležitostí jen pro bohaté. Opak je však pravdou. I s omezeným rozpočtem můžete prozkoumat svět, a to díky řadě osvědčených tipů a triků, které nám přináší dnešní digitalizovaný svět. Nejde jen o ubytování v luxusních hotelech nebo cestování prvotřídními lety – jde především o zážitky a dobrodružství.

Cestujte mimo sezónu nebo mezi sezónami

Prvním tipem na cestování s omezeným rozpočtem je vyhnout se hlavním turistickým sezónám. Místo letních nebo zimních dovolených zvažte cestování mimo špičku. V těchto obdobích jsou ceny ubytování, letenek a atrakcí obvykle mnohem nižší, protože mnoho míst není přeplněno turisty. To vám nejen ušetří peníze, ale také vám umožní prozkoumat destinace bez rušivých davů.

Zůstaňte déle na jednom místě

Dalším skvělým způsobem, jak šetřit na cestách, je zůstat na jednom místě po delší dobu. Namísto rychlého cestování z místa na místo si dopřejte luxus pomalého cestování. Díky delšímu pobytu na jednom místě budete mít možnost hlouběji prozkoumat a poznat danou oblast a její kulturu, aniž byste museli utrácet za častou přepravu.

Sdílejte náklady s cestovním partnerem

Pokud je to možné, cestujte s partnerem nebo skupinou. Nejenže to může z cesty udělat sociální zážitek, ale také vám to umožní sdílet náklady na ubytování, dopravu a jídlo. Hledání cestovního parťáka může být také skvělou příležitostí k navázání nových přátelství.

Lovte levné letenky

Pátrání po levných letenkách může být zábavným i odměňujícím úkolem. Sledujte akční nabídky od nízkonákladových leteckých společností a plánujte své cesty s dostatečným předstihem. Někdy mohou last-minute nabídky nabídnout neuvěřitelné slevy.

Mnoho leteckých společností nabízí věrnostní programy, kde sbíráte body za každý let, které můžete později uplatnit na slevu nebo dokonce na bezplatné letenky. To může být velmi užitečné pro časté cestovatele.

Cestujte po Evropě vlakem

Pro cesty po Evropě je cestování vlakem často levnější a snazší alternativou. Kromě toho, že je to ekologičtější, je to také skvělá příležitost vidět krajinu a města, která byste mohli při letecké přepravě minout. Včasný nákup jízdenek on-line vám může ušetřit peníze.

Zkuste Couchsurfing (ubytování zdarma), nebo House sitting (hlídání domu)

Couchsurfing je úžasný způsob, jak se setkat s místními lidmi a získat zdarma ubytování. Zaregistrujte se na platformě Couchsurfing a najděte hostitele v destinaci, kam se chystáte cestovat. To vám nejen pomůže ušetřit peníze, ale také vám poskytne jedinečný pohled na místní kulturu a zvyky.

Pokud máte rádi zvířata nebo chcete zažít místní život, zkuste house sitting. Při house sittingu se staráte o dům nebo domácí zvířata někoho jiného, zatímco jsou pryč, a výměnou získáte bezplatné ubytování. To je skvělý způsob, jak ušetřit peníze na ubytování a zároveň zažít místní život z první ruky.

Ochutnávejte místní jídlo a nápoje

Místo stravování v mezinárodních restauracích zkuste místní jídlo a nápoje, které jsou často levnější a autentičtější. Nakupujte potraviny v místních obchodech a na trzích a připravujte si jednoduchá jídla ve svém ubytování.

Omezte nákupy suvenýrů

Vyhněte se nákupu drahých suvenýrů. Místo toho si přivezte něco autentického a levného, co vám připomene vaše cesty a zážitky.

Cestování s nízkým rozpočtem může vyžadovat trochu více plánování a pružnosti, ale s těmito tipy a triky můžete prozkoumat svět za zlomek nákladů, aniž byste museli kompromitovat své zážitky. Tak neváhejte, vydejte se na cestu a objevujte krásy naší planety za rozumné ceny.

Zdroje: iamaileen.com, e15.cz, kvalitnizpravy.cz