Národní park Carlsbad Caverns je takovou světovou vzácností, že se v roce 1995 dostal dokonce na seznam světových památek UNESCO. Do té doby byl “jen” národní památkou Nového Mexika, ale i tak se o jeho významu velmi dobře vědělo. Vždyť je jeho plocha třiasedmdesáti kilometrů čtverečních doslova poddolována osmdesáti třemi jeskyněmi různých velikostí a tvarů, a navíc vůbec není jisté, že jde o konečný počet. Některé zdroje dokonce již dnes uvádějí více než stovku podzemních místností. Vědci i amatérští průzkumníci totiž postupně nalézají i další obrovské prostory, do té doby skryté před zvídavými turisty i zapálenými vědci. Naposledy šlo v roce 1993 o jeskyni Chocolate High.

Cesta do pekla je plná zákrut

Kromě až děsivě vypadajících útrob národního parku, jehož jeskyně skutečně připomínají kulisy pro nejlépe provedenou pohádku z prostředí Luciferova domova, se tady mohou turisté pozastavit již hned nad vstupní cestou, která je svede do podzemí. Říká se jí cesta do pekla, ale žádná “highway” z kultovní písně AC/DC to není. Jde jen o širší upravenou stezku pro pěší, a to ještě pro ty hodně odvážné. Kdo by ale měl raději více pohodlí a neholduje adrenalinu, může dokonce použít výtah. Zdá se to ale jako zbytečné, když se návštěvník připraví o zážitek sestupu do pekla vlastními silami.

Místa je tu dost

Pokud jde skutečně o tajné prostory pro pekelníky, pak mají bezesporu velkorysé bydlení. Vždyť největší z jeskyní, tak zvaný Big Room měří na délku 1,2 kilometrů, je bezmála dvě stě metrů široký a sedmdesát osm metrů vysoký. Tam už by se vešlo hodně sírou páchnoucích čertů. Ti ostatní, kteří by se sem náhodou nevešli, mají na výběr třeba arachnofoby již jen názvem děsící Pavoučí jeskyni a mnohé další.

Zdroj: Youtube

Pro každého něco

Carlsbad Cavern ale nabízejí zajímavé zážitky nejen lovcům záhad a tajemství, ale také lidem, kteří sem přijíždějí za poznáním. Jako bývalé území vnitrozemského moře nabízí tyto prostory nebývalé množství dokladů o prehistorickém životě. Geologové se tady pro změnu mohou pokochat nespočtem stalagmitů, stalagnátů i dalších útvarů. Milovníci fauny si nenechají ujít pocit, že všude kolem nich spí a s večerem vylétají tisíce netopýrů. I když jsou pro veřejnost otevřeny jen tři z mnoha jeskyní (Carlsbad Cavern, Slaughter Canyon Cave a Spider Cave), jejich návštěva stojí za to. A ty ostatní? Do některých smí jen vědci a další bychom raději měli nechat v klidu odpočívat. Jako třeba Svět duchů nebo prý nádhernou Královninu komnatu, kde ale záhadně zhasínají světla. Jeskyně, nazvaná Tajemná místnost, pro změnu děsí náhodné návštěvníky zvukem tlukotu srdce. Některé záhady je skutečně dobré nechat přírodě jako její tajemství.

Kousek Česka za oceánem

Nás může těšit, že stejně jako nedaleké město a celý národní park, je i jedna z jeskyní, do nichž je možné sestoupit mnoha a mnoha serpentinami zakroucenou a neobvykle strnou “cestou do pekla”, nese název po slavném českém lázeňském městě.

Zdroje: nationalparktraveler, thevanders, wikipedia