Kouzelný svět v Orlických horách

Pokud i vás fascinují příběhy Pána prstenů, nemusíte zoufat. Stačí se vydat za krásami Orlických hor a rázem se tak ocitnete přímo v jednom z nich.

Právě Orlické hory jsou domovem jedné malé hobití vesničky. Český Hobitín se zde rozhodl vybudovat Svatoslav Hofman. Obyčejný muž, kterého příběhy J. R. R. Tolkiena natolik fascinují, že se je z filmového plátna rozhodl přenést do reálného světa.

Pan Hofman si jednu takovou vesničku nejen navrhl, následně ji také svépomocí postavil. Jako fanoušek fantastických příběhů trilogie Pán prstenů si tím splnil jeden ze svých snů.

Hobití vesnička vznikla na soukromém pozemku a není určená ke komerčním účelům. Přesto by mohla být, protože je skutečně krásná.

Obec Šediviny

Pan Hofman vesničku postavil přesně tak, jak si ji z trilogie anglického spisovatele pamatoval. Nutno podotknout, že se mu jeho záměr vyvedl na výbornou.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Obec Šediviny u Dobrušky se tak rázem proměnila v místo plné hobitích příběhů a fantazie. Sám Hofman pak vymyslel i název Český Hobitín.

Výstavba hobití vesničky trvala úctyhodných 6 let, během kterých se Hofman důkladně zabýval všemi detaily, aby výsledek co možná nejvíce odpovídal předloze. Svatoslav Hofman pracoval každou volnou chvíli, především o víkendech.

Z pouhého nápadu se nakonec zrodilo místo, které čítá známá místa jako hospůdku Zelený drak, obydlí u Sudu nebo všem známé nory. Hlavní doménou hobití vesničky jsou samozřejmé typické kulaté domky ze dřeva obehnané zahrádkou a malebnými ploty.

Obec Šediviny se díky nápadu a neskonalé píli Svatoslava Hofmana změnila na místo plné kouzel a fantazie. Nechybí ani květiny či bylinky, to proto, že hobiti mají rádi zeleň a vše, co roste.

Čtěte také

středověká vesnice

Čtěte také

Přízraky v krajině: Jak zmizela vesnice Gainsthorpe? Pohltila ji černá smrt?

Čtěte také

Města a vesnice s neuvěřitelně dlouhými názvy.

Čtěte také

Města a vesnice s neuvěřitelně dlouhými názvy. Některé jsou vážně zábavné

Vesnička Český Hobitín se stala oblíbeným místem turistů z celého okolí. Někteří se musí přikrčit, aby si všechny stavby, které vesnička zahrnuje, mohli prohlédnout. Součástí největšího stavení celé vesničky, domku u Sudu, je také malá ložnice skutečně vytvořená ze sudu.

Přespat zde může každý, kdo se s majitelem Českého Hobitína předem domluví.

Český Hobitín je přístupný každý všední den mezi 14. a 18. hodinou a vstupné do světa hobitů je pro každého, kdo sem zavítá, zcela dobrovolné.

fajnvylety.cz, cs.wikipedia.orgczechbyjane.com