Česká republika se může pochlubit skrytým zlatým pokladem v hodnotě až 500 miliard korun. Máme tedy jedny z největších zásob tohoto cenného kovu na světě. Odborníci se shodují, že rýžovat zlato lze u nás prakticky v jakémkoliv potoce nebo řece. Musíte ale počítat s tím, že to bude vyžadovat určitou trpělivost a hlavně, že vyrýžujete jen titěrné zlaté šupinky. Pokud byste chtěli získat alespoň gram zlata, museli byste rýžováním strávit opravdu mnoho času, malých šupinek se totiž do jednoho gramu vejde kolem 10 tisíc.

Zásoby zlata v Česku

Zlato přitahuje lidi už tisíce let. A i přes staletí těžení a rýžování stále zůstává v našich řekách a potocích spousta zlatých zrníček. Odborníci odhadují, že pod povrchem naší země může být ukryto až pět set tun tohoto drahocenného kovu. To nás řadí mezi nejbohatší země světa, pokud jde o zásoby zlata. Ale pozor, těžba zlata je v České republice zakázána! Důvodem je zejména negativní dopad těžby na životní prostředí.

Co se týká historie těžby zlata na našem území, díky archeologickým nálezům víme, že se u nás zlato těžilo už 2 tisíce let před Kristem.

Zdroj: Youtube

Nejbohatší lokalita

Přestože lze u nás rýžovat zlato prakticky v každém potoce, přeci jen existují lokality, kde na zlaté šupinky narazíte častěji. Svými bohatými zásobami zlata jsou známy například Kašperské hory. Právě na tomto místě je ukryta až čtvrtina zlatých podzemních zásob. Jen těžko si lze při procházce po Šumavě představit, že se doslova pár metrů pod nohama ukrývá cenný zlatý poklad.

Vhodné lokality pro začátečníky

Pokud nemáte s rýžováním zlata žádnou zkušenost, můžete si tuto zábavu vyzkoušet třeba na řece Otavě nebo Sázavě. Například v Jílovém u Prahy se podle odborníků stále skrývá kolem sedmi tun zlata. Bez naděje není ani okolí Pitkovic, respektive Pitkovický potok nebo dokonce Vltava.

Štěstí můžete zkusit také na opavských říčkách Černé, Střední a Bílé, konkrétně v lokalitě od Vrbna pod Pradědem po Nové Heřminovy. A pokud se vydáte do Ondřejovic u Zlatých Hor, můžete si v tamním zlatokopeckém skanzenu vypůjčit i rýžovací pánve a přímo na místě si rýžování zlata vyzkoušet. V těsné blízkosti zdejší hornické osady se každoročně konají také závody v rýžování zlata. V roce 2010 dokonce skazen hostil i mistrovství světa v rýžování zlata.

Jak na to

Ať už se rozhodnete rýžovat zlato kdekoliv, měli byste vědět, jak na to. Potřebovat budete rýžovací pánev. Bude vám stačit obyčejná plastová, kterou lze pořídit za pár korun. Manipuluje se s ní lépe než s kovovou. Navíc má po stranách hrubé žlábky, ve kterých se malé částečky dobře zachycují. Někteří zase upřednostňují kovové pánve, které nechávají mírně zreznout. Zlaté šupinky se na rzi lépe usazují. Do pánve pak naberte směs štěrku a písku z potoka či řeky a začněte pánví opatrně kroužit. Proud vody začne postupně odplavovat lehčí částice. Nakonec na dně zůstanou těžší zlatinky.

Není bohatství jako bohatství

I když nemůžeme vytěžit všechno zlato, které je v naší zemi ukryto, můžeme se těšit z jeho symbolické hodnoty. Je to poklad, který je ukrytý hluboko pod povrchem, ale jeho přítomnost oživuje naši představivost a může dodat kouzlo našemu putování. Nikdy bychom však neměli zapomenout na to, že pravé bohatství je skryto v kráse přírody a kulturním dědictví, které nám bylo svěřeno.

Zdroje: inrybar.cz, wikipedia.org, bejvavalo.cz