Diamanty – vzácné poklady přírody

Diamant, krystalická forma uhlíku, je nádherným důkazem toho, jak může příroda proměnit obyčejné v neobyčejné. Tohoto minerálu si lidé obvykle všimnou až ve formě dokončeného klenotu zvaného briliant. Diamant, pravděpodobně nejtvrdší přírodní látka vynikající svojí schopností rozkládat světlo na spektrální části, je skutečným zázrakem.

České diamanty – objev století

Vzorky hornin z Českého středohoří zkoumala i geoložka Jana Kotková. Když objevila diamanty, byla to naprostá euforie. Nicméně je třeba poznamenat, že tyto diamanty jsou mikroskopické. Ve skutečnosti jsou tak malé, že tři z nich by se vešly vedle sebe do vlasu své objevitelky, který má tloušťku 80 mikrometrů.

I přes jejich miniaturní velikost je však objev diamantů v Česku velmi významným úspěchem pro geologickou vědu. Diamanty byly v Českém středohoří nalezeny již dvakrát v historii, a to v letech 1869 a 1927, ale vždy to byly izolované nálezy. Nyní díky práci Jany Kotkové víme, že diamanty jsou na tomto území původní.

Tuzemské diamanty vznikly za velmi specifických podmínek, za vysokých tlaků a teplot v hloubce asi 150 kilometrů pod zemí, což je velmi netypické. Objevených nalezišť diamantů, která takto vznikla, je na celém světě jen zhruba pět, což český objev činí raritou.

Zdroj: Youtube

Jana Kotková dokonce spekuluje, že by se v Česku mohly objevit diamanty i na dalších místech s podobnou geologií, jako je jihočeský Blanský les nebo Rychlebské hory na severní Moravě.

Diamanty ve světovém kontextu

Abychom uvedli objev českých diamantů do perspektivy, podívejme se na některé z nejvýznamnějších diamantů na světě.

Centenary Diamond: Bezbarvý skvost z Konga

Centenary Diamond, známý jako diamant stého výročí, je jedním z největších diamantů na světě. Jeho bezbarvá krása je ohromující. Byl objeven v 80. letech minulého století v Kongu. Jeho cena byla odhadnuta přes 2 miliardy korun.

Hope: Tajemný modrý drahokam

Diamant Hope, nazývaný také "Naděje", je legendou mezi diamanty. Jeho krásná modrá barva získaná díky stopovým atomům boru jej činí unikátním. Jeho cena je neuvěřitelná, odhaduje se na něco přes 5 miliard korun.

Cullinan: Velkolepé drahokamy britské královské rodiny

Cullinan je diamantem největšího rozměru, který kdy byl nalezen. Jeho surová velikost dosahovala ohromných 3 106 karátů (621,2 gramu). Byl rozdělen na několik drahokamů, z nichž nejznámější jsou Hvězda Afriky a Druhá hvězda Afriky. Tyto drahokamy zdobí britské korunovační klenoty a mají nepředstavitelnou hodnotu.

Koh-I-Noor: Legendární diamant královských klenotů

Koh-I-Noor je pravděpodobně nejznámějším diamantem na světě. Váží 105,6 karátů (21,12 gramu). Tento diamant se stal součástí britských královských klenotů a jeho historie sahá až do roku 1304. Jeho hodnota je nedocenitelná, ačkoli je spojován s mnoha kontroverzemi a pověstmi.

Diamanty jsou fascinující přírodní skvosty, které poutají pozornost lidí po celém světě. Nález diamantů v Česku přináší nové poznatky a ukazuje, že i naše země může skrývat vzácné drahokamy. I když jsou české diamanty zatím malé, jejich objev představuje důležitý krok ve vědeckém výzkumu a obohacuje naše poznání o geologickém bohatství naší země.

Zdroje: idnes.cz, euro.cz, vvdiamonds.cz