Pochopit, jak některé vesnice přišly ke svým zvláštním názvům, je složitý úkol. Často názvy nabízejí pohled do minulosti obce, ať už jde o její polohu, významnou památku nebo odkaz zakladatele. Zdání však může klamat a skutečný původ někdy zůstává zahalen tajemstvím.

Zdroj: Youtube

Smraďavka: Více, než se zdá na první pohled

Začneme v obci Buchlovice nedaleko Uherského Hradiště, kde se nachází část obce s ne zrovna příjemným názvem – Smraďavka. Jméno si získala díky tamním sirným pramenům, které zde najdete. Ano, zavání to trochu sírou, Ale i přes svůj nevzhledný název je Smraďavka krásným místem, kde si můžete užít odpočinek.

Pičín: Historie a pejorativní název

Přesuňme se nyní do Středočeského kraje, kde se nachází obec Pičín. Historie obce sahá až do roku 1289, a i když se její název může zdát znevažující, pravděpodobně pochází z latinského slova "piscina," což znamená rybník, nebo ze staroslověnského slova "pěčina," označujícího hezké místo. Takže i tato vesnička má svou zajímavou historii, která zdaleka není omezena pouze na svůj název.

Držkov: Kovář a jeho jméno

Přesuneme se nyní do Libereckého kraje, kde leží vesnice Držkov. Historie obce sahá až do dávných dob, jak dokazují archeologické nálezy. Původ názvu Držkov však není úplně jasný. Jedna z teorií tvrdí, že obec dostala své jméno podle kováře jménem Držislav, který zde provozoval svoji živnost. Brzy se však jeho jméno zkrátilo na Držek a vesnici začali nazývat Držekov. Takže i v tomto případě se za názvem obce skrývá historie a příběh.

Šukačka: Když slovo "šuka" dostane nový význam

Naše cestování pokračuje do jihozápadních Čech, kde pod obec Javorná spadá vesnice Šukačka. Jméno určitě patří mezi nejzajímavější a nejvtipnější. Podle pověstí bylo pojmenováno podle srbského slova "šuka," což v překladu znamená "koza." Ačkoli to zní jako vtip, nezapomeňme, že názvy vesnic často pocházejí z dávných časů a mohou mít různé historické kořeny.

Onen Svět: Cesta do záhrobí

Nyní se podíváme na vesnici s neobvyklým jménem Onen Svět. V obci situované v katastrálním území Zahořany a obci Kovářov nyní žijí jen asi dvě rodiny obklopené několika polorozpadlými staveními. Místo, které kdysi bylo pro mnohé domovem, se stalo oblíbeným cílem turistů. Hlavní atrakcí je Langova rozhledna, novější přídavek k vesničce. Srdcem obce Onen Svět je však dřevěná chata stejného jména, postavená v roce 1940, od níž vesnice získala své pojmenování.

Mrchojedy: Historie a změna názvu

Přesuneme se na samý okraj obce Meclov, kde leží vesnice Mrchojedy. Název rozhodně patří mezi "nejzajímavější" v republice. Vesnice, v níž trvale žije pouze několik obyvatel, má historický původ sahající až do roku 1539. Slovo "mrchojed" označovalo lidi, kteří konzumovali mrtvá těla zvířat i lidí, proto se několik obcí se stejným jménem rozhodlo změnit své názvy.

Kokotín: Odkaz na kohouta

Náš seznam pokračuje obcí Kokotín, která se nachází na samotě v jižních Čechách nedaleko Českého Krumlova. Název Kokotín pravděpodobně pochází od staročeského slova "kokot," což znamená kohout. I když se může zdát, že jméno je směšné, je to jen ukázka toho, jak se slova mohou v čase měnit a získávat nový význam.

Pohled do minulosti

Několik obcí v České republice prošlo změnou názvu kvůli původním, často provokativním významům. Příkladem jsou "Sračkov" nyní "Malá Lípa", "Hovnov", "Mrdákov" nyní "Mrákov", "Píčov" nyní "Suchý" a středověká vesnice "Pičulín".

Pro ty, které tyto rozmarné názvy zaujaly, podívejte se na zajímavou mapu, která vás provede rozkošným poznáváním nejhumorněji pojmenovaných obcí České republiky.

Naše cestování za českými vesnicemi s nejvtipnějšími názvy nám ukázalo, že za každým jménem se skrývá určitá historie a příběh. Od zavádějícího názvu Smraďavka po přírodní inspiraci Řitka – každá vesnice nabízí jedinečný příběh, díky němuž se toto putování českou krajinou stane nezapomenutelným zážitkem.

Zdroje: skutecnost.cz, cestovinky.cz, i60.cz