Krásný dar přírody, nebo dílo lidských rukou?

Na první pohled vypadá Čertův stůl jako monumentální deska opřená o dva menší kamenné bloky. Skoro se chce říct, že jde o uměleckou instalaci. Ve skutečnosti je tento útvar středem nekonečného sporu mezi badateli. Zatímco někteří ho považují za dokonalý výtvor přírodních sil, vzniklý erozní činností, jiní jsou přesvědčeni, že Čertův stůl postavili lidé. Předpokládají, že se jedná o dolmen – prehistorický kamenný stůl spojený s keltskou kulturou.

Takové dolmeny se nacházejí po celém světě a jsou charakteristické svými obrovskými kamennými bloky. Teorii opírají o skutečnost, že na Moravě, kde Čertův stůl najdete, byla doložena přítomnost Keltů, starodávného národa známého svými rituály a uctíváním přírodních míst. Je tedy teoreticky možné, že kámen byl vytvořen rukama Keltů, aby sloužil jako rituální stůl nebo primitivní observatoř.

Keltové a jejich spojení s přírodou

Z historie víme, že Keltové, zejména druidi, hráli významnou roli ve vyhledávání a uctívání svatých přírodních míst. Jejich hluboké pouto k přírodě, astrologii a astronomii může vysvětlit, proč Čertův stůl tak dokonale ukazuje na vrchol Radhoště a umožňuje pozorování západu slunce během jarní a podzimní rovnodennosti.

Kromě toho nám Keltové zanechali řadu tradic spojených s astronomickými jevy, z nichž mnohé jsou dodnes oslavovány. Pokud byl Čertův stůl skutečně vytvořen Kelty, mohl by být důkazem jejich hlubokého spojení s kosmickým cyklem a přírodními jevy.

Legendy a pověsti

Každý kámen, obklopený takovým tajemstvím, má svou vlastní legendu, a Čertův stůl není výjimkou. V dávných dobách se prý čert zakoukal do dcery chudé vdovy z vesnice pod Radhoštěm. Aby získal její ruku, musel na přání matky postavit větrný mlýn na kopci za jedinou noc. Vdova, tuše čertovu lstivost, ukryla doma v bečce kohouta. Když se ranní světlo blížilo a čert nesl poslední kámen k dokončení mlýna, vdova kohouta vypustila. Jeho zakokrhání čerta oslabilo, kámen upustil a vznikl tak Čertův stůl, na kterém lze spatřit otisky čertových řetězů.

Ať už je pravda jakákoli, Čertův stůl je neoddělitelnou součástí Beskyd a svědectvím buď nesmírné síly přírody, nebo dávných civilizací, které obývaly tuto oblast. Až příště navštívíte tento záhadný kámen, zastavte se na chvíli a pokuste se cítit historii a tajemství, která ho obklopují.

Zdroje: novakoviny.eu, hrady.cz, kudyznudy.cz