Hlavní město České republiky se pyšní mnoha známými i méně známými památkami. Kolem řady z nich kolují nejrůznější legendy a tajemné příběhy. Tentokrát se podíváme na Vyšehrad, středověkou pevnost plnou záhad. Jednou z nich je i Čertův sloup. Jde o neobvyklé kameny, které svým nevysvětleným původem vyvolávají zvědavost a otázky nejen turistů, ale i vědců.

Zdroj: Youtube

Fascinující tajemství ve středu Prahy

Vyšehrad, jedno z nejstarších a nejvýznamnějších míst v Praze, je spojen s řadou pověstí a mýtů. Asi nejzajímavější je pověst o Čertově sloupu, tajemné struktuře tvořené třemi ohromnými kameny. Dle legendy sloup vyrval čert z italského chrámu a vrhl jej na Vyšehrad po prohrané sázce s místním farářem. Ačkoliv je toto vyprávění zajímavé a lákavé, vědecká komunita si existenci těchto kamenů vysvětluje úplně jinak.

Masivní kameny, které váží dohromady dvě a půl tuny, představují nejen pro archeology, ale také pro geology a historiky záhadu. Jsou tvořeny granodioritem, což je materiál, který se v Praze přirozeně nevyskytuje, zároveň je velmi těžké jej opracovat. Jak se tedy kameny dostaly na Vyšehrad a proč byly opracovány do tohoto tvaru, je velká otázka.

Nerozluštěný nápis

Snad ještě záhadnější je nerozluštěný nápis na vnitřní straně jednoho z kamenů. Zdá se být kombinací latinských a řeckých znaků, byl pravděpodobně vytesán po umístění kamenů na Vyšehrad, možná v románské době nebo později. Jeho význam a účel však zůstává nevysvětlen.

Majestátní trojice kamenů

Když projdete parkem před budovou proboštství na Vyšehradě, je těžké tyto tři ohromné kameny přehlédnout. Mají úctyhodné rozměry: 2,4 metru, 1,7 metru a 1,6 metru. Je velmi pravděpodobné, že původně tvořily jeden celek. Povrch kamenů je plynule ohlazený a jejich tvar svědčí o tom, že někdy v dávné minulosti zdobily vrchol vyšehradské skály štíhlým obeliskem.

Od husitských katapultů po keltské symboly

Existuje několik hypotéz, které se pokoušely vysvětlit původ a účel těchto kamenů. Podle některých názorů se jedná o sloup starých Slovanů, kterým měl sloužit k astronomickým pozorováním. Jiná verze zase hovoří o tom, že jde o středověké kameny vystřelené husitskými katapulty, jiní zase kamenům přisuzují keltský původ. Jako nejpravděpodobnější se však jeví tvrzení, že sloup pochází ze staré románské baziliky sv. Petra a sv. Pavla z 12. století, která byla na Vyšehradu postavena. Někteří lidé tvrdí, že kameny jsou nabité zvláštní energií, kterou mohou citliví jedinci ucítit při doteku. Psychotronici a senzibilové teorii potvrzují. Jejich přístroje reagují na energie pozitivně. S velkou pravděpodobností místem prochází nějaký druh geopatogenní zóny nebo jiného zdroje přírodní energie.

Ať už je pravda jakákoliv, jedno je jisté. Čertův sloup zůstává fascinující součástí pražské historie a kultury. Je to místo, kde se starověká minulost a současnost prolínají, a které stále přitahuje návštěvníky ze všech koutů světa, kteří se chtějí dotknout kusu tajemství, které Praha ukrývá. Vyšehrad a jeho Čertův sloup jsou skvostem, který stojí za to vidět a zažít na vlastní kůži.

Zdroje: epochanacestach.cz, blesk.cz, nasregion.cz