Původ legendy

Příběhy o tomto stvoření, kterému se pro jeho démonický a temný vzhled příhodně říká černý ďas, se mezi staršími lidmi šeptaly a byly vytištěny na starých pergamenech. Věřilo se, že je to tvor tak divoký, že zanechává stopy po drápech na pevných dřevěných dveřích náboženských míst, jako je kostel v Blythburghu, a že má na svědomí mnoho nevysvětlitelných a násilných úmrtí.

Zdroj: Youtube

Nepolapitelná povaha bestie ji však odsunula na stránky babských povídaček. Byl to pouhý výmysl lidské mysli, nebo se za těmito vyprávěními skrývala hmatatelná pravda?

Objev v opatství Leiston

V ruinách opatství Leiston Abbey byl učiněn zvláštní a významný objev. V mělkém neoznačeném hrobě obklopeném roztroušenými keramickými střepy ležely kosterní pozůstatky zřejmě mimořádně velkého psa. Podle předběžného ohledání se jednalo o psa impozantního vzrůstu – přes dva metry vysokého a vážícího téměř 90 kg.

Mohl by tento nález potvrdit staré příběhy o hrozivém černém ďasu, který naháněl strach obyvatelům východní Anglie?

Historické shody

Jedno konkrétní vyprávění z kronik místního folklóru vyčnívá. Za bouřlivého večera roku 1577 se v kostele Nejsvětější Trojice v Blythburghu uchýlili obyvatelé vesnice před bouřlivým počasím. Uprostřed hřmění a oslepujících blesků se prý zjevil černý ďas. Navzdory silným dřevěným zábranám kostela se prý divoký tvor dostal dovnitř, kde způsobil spoušť, která si vyžádala i lidské životy.

Zajímavé je, že časová osa odvozená z radiokarbonových testů nalezených ostatků se přesně shoduje s obdobím, kdy prý teror černého ďábla vrcholil. Tato shoda vyvolává významnou otázku: Podcenili jsme pravdivost starověkého folklóru?

Tenká hranice mezi mýtem a skutečností

Lidstvo často odmítá legendy jako pouhé výmysly nebo přehnané pravdy. Objevy, jako je ten v opatství Leiston, však tuto představu zpochybňují. I když zůstává předmětem diskusí, zda nalezené ostatky skutečně patří bájnému černému ďasu, nelze popřít, že mýty mají někdy kořeny ve skutečnosti.

Podobná odhalení nás vybízejí k tomu, abychom se vrátili k dalším příběhům a legendám, abychom je prozkoumali hlouběji a zpochybnili to, co jsme považovali za pouhý folklór. Jak totiž ukazuje zmíněný případ, někdy se pod vrstvami mýtů skrývá pravda, která čeká na své objevení.

Zdroje: ancient-code.com, eadt.co.uk, incoherentskepticalramblings.wordpress.com