Cesta ke kolosálnímu setkání

Zdá se, že dvě kolosální černé díry, které se nacházejí v rozlehlých prostorách vesmíru, jsou od sebe vzdáleny zhruba 9 miliard světelných let a jsou na pokraji mimořádné kosmické události. Obrovská tělesa, společně označovaná jako PKS 2131-021, se k sobě přibližují již přibližně 100 milionů let. Jejich pohyby jsou tak synchronizované, že jejich gravitační balet dokončí cyklus zhruba každé dva roky. Skutečně ohromující je však blížící se finále tohoto nebeského představení.

Zdroj: Youtube

Za pouhých 10 000 let – což lze ve vesmírné časové ose přirovnat k mrknutí oka – se obě obří tělesa spojí. Spojení nebude tiché. Slibuje uvolnění vln gravitační energie, které se budou odrážet v celém vesmíru a poskytnou důkaz jedné z předpovědí Alberta Einsteina o podstatě vesmíru.

Unikátní objev kvazarů a blazarů

Nedávná studie, která podrobně popisuje trajektorii těchto černých děr, připomíná spletitý detektivní příběh. Cesta začala v roce 2008, kdy se tým z Kalifornského technologického institutu pod vedením Tonyho Readheada vydal sledovat galaxie, v nichž se nacházejí aktivní černé díry. Jejich cílem bylo objevit kvazary – vesmírná tělesa, která vysílají mimořádně intenzivní záření. Zejména doufali, že se jim podaří odhalit unikátní podskupinu kvazarů, známou jako blazary, jejichž výtrysky míří přímo k Zemi.

Neocenitelný přínos Sandry O'Neillové

Když tým pozoroval asi 1 000 těchto útvarů, narazil na jeden zvláštní případ s názvem PKS 2131-021. Co bylo pozoruhodné, byl opakující se vzor světla, který připomínal vlny. A co víc, vědci zjistili, že tento vzor existoval už od roku 1981. Pro odborníky to byl oříšek, protože vzor nebyl úplně konzistentní. Až do roku 2021, kdy se ho ujala mladá badatelka Sandra O'Neillová. Její pečlivá analýza zjistila, že vzor lze vysledovat ještě dále do minulosti, až do 70. let 20. století.

Záhada světelného vzoru

Právě v tomto okamžiku se Roger Blandford, astrofyzik z Caltechu, pokusil spojit všechny informace dohromady a došel k závěru, že světelný vzor je vlastně výsledkem pohybu dvou obrovských černých děr, které ovlivňují světelné záblesky.

Objev má velký význam, protože nám může pomoci lépe pochopit gravitační vlny. Gravitační vlny jsou vědeckým jevem, o kterém se mluvilo už před sto lety, ale skutečně jsme je dokázali objevit až v roce 2016. Nově objevené světelné vzory by nám mohly pomoci lépe pochopit, jak gravitační vlny fungují.

Příběh těchto dvou černých děr je více než svědectvím o divech vesmíru. Podtrhuje houževnatost a odhodlání lidského ducha neúnavně zkoumat hlubiny vesmíru a přibližovat se k odhalení jeho tajemství.

Zdroje: livescience.com, earthsky.org, english.newstracklive.com