Kuriózní úspora místa

Město Čchung-čching patří mezi nejlidnatější města v Číně. Vzhledem k jeho jedinečné topografii a vysoké hustotě zástavby se zde musí šetřit každým kouskem prostoru. Místní architekti se ale této výzvy zhostili poměrně mistrovským způsobem.

Architekti a urbanisté města Čchung-čching vymysleli řešení, jak zde postavit železnici a město přitom ještě více nezatížit další stavbou, která by plochu města zmenšila. Rozhodli se proto vybudovat důležitou jednokolejnou trať přímo v bytovém komplexu.

Jejich řešení spočívalo v tom, že vlak trati projíždí přímo skrz panelák. Vytvářet rozsáhlé infrastrukturní projekty kdekoli je náročné, ještě náročnější je to v již tak přeplněném městě. Přesto se architektům podařilo vymyslet řešení, které funguje.

Když dostali za úkol postavit jednokolejnou trať, měli k dispozici jen dvě možnosti. Buď mohli změnit trasu vlaku anebo zbourat budovu, která jednokolejné železnici stála v cestě. Přesto vymysleli naprosto kuriózní řešení, které prolomilo veškerá očekávání.

"Naše město je velmi hustě zastavěné, a proto může být hledání místa pro silnice a železniční tratě skutečnou výzvou," uvedl mluvčí společnosti Chongqing Rail Transit Group.

Dokonalé řešení

Netrvalo dlouho a v roce 2004 došlo ke schválení železničního tranzitu č. 2. Ten s noblesou projíždí dvěma patry bytového komplexu v Čchung-čchingu. Ani o skoro dvacet let později nikdo nezapochyboval, že šlo o nejlepší variantu, jakou mohli architekti a urbanisté vymyslet.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Součástí tohoto dokonalého řešení, jak ušetřit v jednom z nejvíce zastavěných měst Číny dostatek prostoru, je i nádraží. Nachází se v 7. a 8. patře budovy. To znamená, že ti, jež bytový komplex obývají, mohou vyjít před dveře svého bytu a rovnou "naskočit" do vlaku.

Tím došlo k navýšení samotné hodnoty budovy. Znamená to snadný přístup k veřejné dopravě, který každý občan uvítá. "Stanice umístěná v budově ve skutečnosti zvýšila cenu bytů, protože díky ní je veřejná doprava tak snadno dostupná," dodal mluvčí společnosti Chongqing Rail Transit Group.

Čtěte také

Nejhlubší bazén na světě Dubaj

Čtěte také

V Dubaji vznikla unikátní stavba. Nejhlubší bazén světa skrývá tajemství na dně

Čtěte také

Gigantická ryba, nebo optický klam?

Čtěte také

Velký bariérový útes: Jediná stavba živých tvorů, která je viditelná z vesmíru

Jedno z nejlidnatějších měst Číny čítá populaci zhruba 49 milionů obyvatel. Nazývá se horským městem z důvodu přítomnosti pohoří Daba, Wu-šan, Wuling a Dalou ležících na severu, východě i jihu města. Čchung-čching je skutečně kopcovitou oblastí, kde v případě staveb je jen málo pracovních ploch, na kterých je možné stavět.

mashable.com, www.odditycentral.comedition.cnn.com