Novodobé hony na čarodějnice

Jedním z míst, kde sanguma – víra v čarodějnictví dodnes přetrvává, je Papua-Nová Guinea. Přestože lidé v nížinách žijí běžným životem už po staletí, horské oblasti zůstávají moderní civilizací téměř nedotčené. V džunglích žijí mnohé domorodé kmeny dál svým tradičním životem plným rituálů. Svět tamních obyvatel byl odjakživa světem duchů a duchů jejich předků. Hon na čarodějnice je tu nejen běžným jevem, jejich počet se zvyšuje. Čarodějnictví je v Guinei od roku 2013 trestný čin, zabití čarodějnice je souzeno jako vražda. Přesto dle odhadů jsou tělesně trestány stovky žen, dle OSN až dvě stě „podezřelých čarodějnic" ročně lynčování podlehne. Místní zdroje uvádějí, že tisíce lidí musí kvůli obvinění z čarodějnictví opustit své domovy. Mnohé komunity jsou značně odlehlé, proto se o většině případů ani neví a media o nich nepíší.

Zdroj: Youtube

Otřesné případy sangumy

Před osmi lety byla na ulici před stovkami svědků zaživa upálena dvacetiletá žena poté, kdy byla obviněna, že pomocí černé magie vyjmula a snědla srdce muže, který v odlehlé vesnici onemocněl, ač mu nejspíš bylo jen špatně. V roce 2017 mučila šestiletou „čarodějnici“ skupina vesničanů, kteří ji odvlekli, svlékli a několik dnů jí žhavými noži stahovali kůži. Na poslední chvíli ji zachránil jeden misionář. Jiné holčičce bylo sedm. Milovala princeznu Elzu z filmu Ledové království, z květin dělala ornamenty. Mohla být ztělesněním zla? Přesto byli obyvatelé vesnice přesvědčeni, že se zabývá černou magií. Pověsili ji za zápěstí a kotníky a rozžhavenými mačetami ji chtěli donutit, aby se jí vzdala. Také byla naštěstí zachráněna. Oběťmi jsou téměř vždy zranitelné ženy – svobodné matky, vdovy, ale i nemohoucí nebo duševně nemocní.

Údajné čarodějnice jako obětní beránci

Řada lidí v zemi nemá vzdělání ani zdravotní péči. Novodobé nemoci, HIV/AIDS, cukrovka a nyní i COVID-19 a s nimi spojená úmrtí jsou stále častější. Na vině je pak čarodějnictví. Lidé za peníze i udávají, jen tak zkrátka na někoho ukážou prstem. Nejsou to však jen nemoci, ale i ztráty na úrodě způsobené klimatickými změnami i v souvislosti se zaváděním nových technologií v zemědělství a jiné problémy. Problémy, které s sebou přináší dnešní doba: nezaměstnanost, ekonomickou nejistotu, rostoucí ceny nemovitostí. Proto i vzdělaní lidé ve městech prý věří v černou magii. Do horských oblastí sice proniká osvěta, ale obyvatelé se jen těžko vzdávají svých zvyků a víry. Prostě za všechno, co je v jejich světě špatně, potrestají ženu, která je podle nich posedlá zlomocnými silami.

Zdroje: time.com, www.youtube.com, thediplomat.com, www.ancient-origins.net