Objev v hlubinách pralesa

Zdroj: Youtube

Peruánský deštný prales, symbolický zástupce biologické rozmanitosti Země, odhalil zlověstného obyvatele. Tento tvor, parazitická vosa s vizáží nahánějící hrůzu, má jasně žlutý odstín kontrastující s jeho temnými záměry. Nadpozemský hmyz, pokřtěný jako Capitojoppa amazonica, se pyšní výrazně velkou hlavou. Složité pojmenování čerpá inspiraci z jeho výrazné lebeční anatomie a podobnosti s rodem Joppa.

V deštném pralese se prohání mnoho stvoření, vzácný exemplář parazitické vosy identifikovaly až bdělé oči týmu vedeného Brandonem Claridgem z Utah State University. Jejich inovativní metody odchytu, při nichž využívají rozsáhlé pasti na malakofauny, jim umožnily odchytit množství létajícího hmyzu, mezi nimiž byl i C. amazonica. Obrovské velikosti vosy, která může měřit až 1,7 cm, konkuruje pouze její hrozivé chování.

Parazitický lovec s temnými záměry

Životní cyklus C. amazonica vypráví mrazivý příběh parazitického ovládnutí. Na rozdíl od společných parazitoidů, kteří kladou více vajíček, je tento samotářský lovec pečlivý. Jakmile si vybere hostitele, ať už je to brouk, pavouk nebo housenka, samička vosičky provede smyslovou prohlídku pomocí tykadel. Když zjistí, že je hostitel vhodný, naklade do něj osamělé vajíčko. Po několika dnech se vnitřnosti hostitele promění v hnusnou hostinu pro vylíhlé larvy, které metamorfují v ochranném krunýři a využívají mrtvolu hostitele jako úkryt. Když je hotová, vylézá plně vyvinutá vosa a zanechává za sebou zbytky své hrůzné školky.

Vampýrské chutě vosy

Brutalita však nekončí parazitickým kladením vajíček. Mnohé vosy, včetně těch podobných C. amazonica, si libují v upířím jednání. Poté, co se do svých obětí zaboří, vysávají z nich hemolymfu, tekutinu podobnou krvi. Akt, který připomíná scénu z hororového filmu, doplňuje vosám zásoby nezbytných živin důležitých pro zrání vajíček.

109 nových záhad v deštném pralese

Capitojoppa amazonica není v amazonské divočině ojedinělou záhadou. Během průzkumu objevili vědci celkem 109 nových druhů. Tato zjištění podtrhují ohromující biologickou rozmanitost, která zůstává v nejsložitějších ekosystémech světa skryta.

Zatímco se budeme nadále nořit hlouběji do tajemství amazonského deštného pralesa, můžeme se jen ptát, jaké další mrazivé objevy nás čekají ukryté pod hustými korunami stromů a mezi nesčetnými druhy, které záhadnou říši nazývají svým domovem. Capitojoppa amazonica je jasným důkazem nezkrotných divů, které v obrovské a neprobádané divočině stále čekají na naše poznání.

Zdroje: nypost.com, livescience.com, denik.cz