Pohled do Campi Flegrei

Campi Flegrei, neboli "Planoucí pole", se nachází západně od Neapole a je svědectvím o proměnlivé povaze Země. Její rozsáhlá kaldera, která vznikla v důsledku četných erupcí, představuje pozůstatky minulých prudkých výbuchů, které krajinu vytvarovaly. Staří Řekové ji výstižně pojmenovali podle ohnivých propastí, které představuje.

Tento supervulkán, který se proslavil mohutnou erupcí před 40 000 lety, jež podle některých domněnek vedla k zániku neandertálců, má rozsáhlý dosah. Jeho popel byl vystopován až do vzdálených míst, například do Grónska. Poslední zaznamenaná událost, i když podstatně menší, se odehrála v roce 1538.

Pompeje, které se nacházejí nedaleko této lokality, jsou chmurnou připomínkou sopečného běsnění. Campi Flegrei však svým potenciálem svého nechvalně známého souseda ještě převyšuje.

Nedávné otřesy

Nedávné seizmické aktivity v okolí Neapole zvýšily obavy z opětovného probuzení supervulkánu. Od roku 2019 tato oblast zaznamenala četné otřesy. V roce 2023 však došlo ke zvýšené frekvenci a intenzitě, která vyvrcholila výrazným zemětřesením o síle 4,2 stupně.

Blízkost otřesů u Campi Flegrei způsobila, že je nebylo možné ignorovat. Předpokládá se, že k tomu přispěl bradyseismus, vertikální pohyb země v důsledku tlaku podložního magmatu. Zkušenosti z minulosti, jako byl příliv otřesů v 80. letech bez následných erupcí, však nabádají k opatrnosti při vyvozování ukvapených závěrů.

Čtěte také

Aogašima

Čtěte také

Obyvatelé ostrova Aogašima žijí uvnitř sopky. Vulkán je stále aktivní

Místní úřady jsou sice ostražité, ale zdůrazňují bezprostřední obavy z pokračující seismické aktivity, nikoli z erupce. Probíhají kontroly budov, aby byla zajištěna odolnost infrastruktury proti budoucím otřesům.

Možné následky erupce

Pokud by se Campi Flegrei probudilo, mohlo by to mít katastrofální následky. V minulosti oblast upřednostňovala explozivní erupce, při nichž vznikaly obrovské sloupy plynu, popela a lávy. Spad z takové erupce by mohl dosáhnout obrovských vzdáleností, podobně jako tomu bylo v případě dávných nálezů v Grónsku.

Pyroklastické proudy, rychlé laviny žhavých plynů a sopečného materiálu, by se mohly kaskádovitě snášet z jeho svahů. Proudy jsou známé svou smrtelností, protože pohlcují vše, co jim stojí v cestě.

Čtěte také

Sopka Fagradalsfjall začala chrlit lávu v červenci

Čtěte také

Video: Počátkem července se na Islandu zrodila nová sopka a chrlí řeky lávy

Kromě toho by velká erupce mohla mít širší dopady a změnit globální charakter počasí. Mohlo by dojít k následnému oteplení, zejména v zimě na severní polokouli.

I když se Campi Flegrei v současné době odmlčuje, zůstává pro místní velkou hrozbou. Nedávné otřesy ostře připomínají proměnlivou povahu regionu. Ačkoli se bezprostřední obavy týkají především seismických událostí, číhající možnost erupce podtrhuje potřebu neustálého monitorování a připravenosti. Pro pochopení supervulkánu je zásadní kombinace historického vhledu a moderního pozorování. Jedině tak lze provádět informované předpovědi a přípravy.

Zdroje: dw.comlivescience.comreuters.com