Varovné signály z hlubin

Vědci z univerzity UCL ve spolupráci s italským Národním výzkumným ústavem pro geofyziku a vulkanologii (INGV) nedávno zveřejnili studii, která nabízí některé alarmující poznatky. Tato nová studie odhaluje, že části sopky Campi Flegrei jsou nyní roztaženy téměř k bodu zlomu.

Zdroj: Youtube

Co znamená "bod zlomu"

Když mluvíme o "bodu zlomu", nemyslíme tím okamžik, kdy se něco rozpadne. Ve vědeckém kontextu se jedná o bod, kdy jsou materiály nataženy do takové míry, že již nemohou dále vydržet napětí a mohou se zlomit nebo prasknout. V souvislosti s vulkány znamená dosažení bodu zlomu to, že je zvýšená pravděpodobnost erupce.

Reálná hrozba erupce

Ale dokonce i když je sopka blízko bodu zlomu, neznamená to automaticky, že erupce je na spadnutí. Aby skutečně došlo k erupci, magma by muselo být tlačeno vzhůru na správném místě, což znamená, že by muselo najít cestu ven z pod povrchu.

Alarmující znaky

Ačkoliv Campi Flegrei je většinou klidná již více než 70 let, vědci odhalili několik varovných znaků. Byly zaznamenány četné epizody vyzdvižení půdy a trhliny, což naznačuje pohyb tekutin pod povrchem. Tyto tekutiny mohou zahrnovat roztavenou horninu nebo sopečné plyny.

Je třeba si uvědomit, že ne každý supervulkán je stejný. Campi Flegrei je složitý a dynamický systém a vědci musejí pečlivě sledovat a interpretovat všechny dostupné důkazy, aby mohli předpovědět jeho chování. Přesto nový model sopečného štěpení od UCL poskytuje nový způsob, jak lépe rozumět tomuto supervulkánu a jeho potenciálním hrozbám.

Nikdo nemůže s jistotou říci, kdy, nebo dokonce zda vůbec, Campi Flegrei vybuchne. Vědci však mohou využívat nových metod a technologií k monitorování a predikci možných budoucích erupcí.

Možné důsledky erupce

Pokud by došlo k erupci, mohlo by to mít vážné následky nejen pro Itálii, ale pro celý svět. Výbuch by mohl mít dopad na globální klima, což by vedlo k "mini době ledové", která by postihla miliony lidí.

Ačkoli to může znít hrůzostrašně, je důležité mít na paměti, že vědci z celého světa dělají vše, co je v jejich silách, aby monitorovali situaci a informovali veřejnost. A jak ukazuje tato nová studie, ve vědě dochází k mnoha pokrokům, které nám mohou pomoci lépe rozumět a připravit se na možná nebezpečí supervulkánů.

Zatímco budoucnost je nejistá, je jasné, že při konfrontaci s takovými přírodními jevy je nejlepší obranou věda, předvídání a příprava.

Zdroje: discovermagazine.com, euronews.com, cbsnews.com