Nádherná scenérie Andalusie

Pozoruhodná stezka se nachází nedaleko malebného městečka El Chorro v andaluské provincii Malaga a klikatí se přes soutěsku Gaitanes. Dramatické útesy, bujná zeleň a tyrkysové vody řeky Guadalhorce tvoří dokonalou kulisu pro vzrušující dobrodružství.

Zdroj: Youtube

Historické počátky Královské stezky

Caminito del Rey vznikla na počátku 20. století, kdy byla původně vybudována jako přístupová cesta pro pracovníky vodní elektrárny Chorro Falls. Cílem bylo nabídnout dělníkům bezpečnou cestu pro přepravu zásob a provádění kontrol v elektrárně Gaitanejo Falls. Stavba trvala od roku 1901 do roku 1905 a je důkazem odhodlání a zručnosti tehdejších dělníků.

V roce 1921 se král Alfonso XIII. vydal na zrádnou cestu při slavnostním otevření přehrady Conde del Gualdalhorce, čímž si stezka vysloužila přezdívku " Královská stezka". Postupem let se však části stezky propadly a k jejímu překonání zbyly jen obnažené kovové tyče. Navzdory nebezpečí přitahovala stezka zájemce o vzrušení a ti se po ní vydávali na nelegální a zrádné cesty. Jejich výkony, často zachycené na úchvatných videích a fotografiích, přispěly ke vzniku legendy o této stezce.

Po několika nehodách španělská vláda Caminito del Rey uzavřela a zhruba na 15 let ji zakázala. Její význam však přetrval. Je svědectvím lidského inženýrství a odhodlání a ukazuje vynalézavost a vytrvalost svých stavitelů tváří v tvář obrovským výzvám.

Rekonstrukce a bezpečnostní opatření

V roce 2015 se díky rozsáhlým rekonstrukcím a bezpečnostním vylepšením stala z této kdysi děsivé trasy bezpečná a přístupná atrakce. Byla doplněna bezpečnostní opatření, jako jsou zábradlí, helmy a ochranné oplocení, čímž bylo zajištěno, že dobrodružství zůstane napínavé, aniž by představovalo životu nebezpečné riziko.

Cestovní tipy a co očekávat

Cesta dlouhá přibližně 3 km trvá přibližně tři až čtyři hodiny. Úzká stezka, široká pouhý jeden metr, stoupá do výšky přesahující 100 metrů nad protékající řekou Guadalhorce. Cestou se turistům naskýtají úchvatné panoramatické výhledy na dramatické útesy, bujnou zeleň a tyrkysové vody řeky. Původní, dnes již opuštěnou stezku lze stále zahlédnout, což je připomínkou její bohaté historie.

Právě poloha Caminito del Rey dodává dobrodružství další vrstvu vzrušení. Stezka se nachází na vysokých útesech s výhledem na soutěsku El Chorro a nabízí závratné vyhlídky. Občas se ocitnete na úzké stezce, kde vás od propasti pod vámi dělí pouze zábradlí.

Báječné výhledy a křídlatí obyvatelé

Až se vydáte na tuto dobrodružnou cestu, nezapomeňte se dívat vzhůru. Slavný chodník se nachází ve zvláště chráněné ptačí oblasti, takže je rájem pro ptačí nadšence. Dávejte pozor na vznášející se dravce, jako jsou supi egyptští, supi bělohlaví, orli skalní a další druhy ptáků, kteří ladně brázdí oblohu nad vámi.

I když Caminito del Rey už není tak nebezpečná jako kdysi, stále vyžaduje fyzickou zdatnost. Stezka je sice místy úzká, s několika strmými úseky, ale obecně ji zvládne většina turistů.

Krok směrem ke globálnímu uznání

V posledních letech získala tato zrádná stezka uznání jako kandidát na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. Toto uznání by upevnilo její celosvětový význam a ocenilo její historický význam a přírodní nádheru. V současné době probíhají snahy o zachování a ochranu stezky, aby si kultovní lokalitu mohly užívat i budoucí generace.

Caminito del Rey je dobrodružství jako žádné jiné. Je to důkaz lidského odhodlání a inženýrství, vzrušující cesta dechberoucí krajinou a místo s bohatou historií. Tak co, troufnete si projít nejnebezpečnější cestu na světě? Volba je na vás a dobrodružství čeká.

Zdroje: mybestplace.com, smithsonianmag.com, scandinaviantraveler.com