Tajemství pradávné lebky z Gibraltaru

Celý příběh započal v roce 1996, kdy archeologové prováděli výzkum v jeskynním pohřebišti poblíž Europa Point na Gibraltaru. Zde byly objeveny pozůstatky neznámé ženy ukryté pod vrstvou sedimentu, v němž se mísily zbytky ryb, písku a pazourkových artefaktů. Na první pohled se jednalo o běžnou lebku, která byla dlouhá léta skrytá v zapomnění. Avšak až moderní technologie forenzní vědy, které se do ní významně zapojily až roku 2019, umožnily odhalit víc než jen suché kosti. Tato Gibraltaranka, nazvaná Calpeia na počest klasického názvu okolní skály, nám odhalila svůj tajemný příběh.

Kdo byla Calpeia?

Konzervátor Gibraltarského národního muzea Manuel Jaen se stal vedoucím projektu rekonstrukce Calpeiiny tváře. Téměř půl roku pečlivé práce zahrnující analýzu DNA, antropologického výzkumu a digitálního modelování nakonec přivedlo k životu tvář ženy, která kdysi procházela pradávnými krajinami Gibraltaru. "Z lebky se nám podařilo získat DNA, takže víme řadu věcí," řekl Manuel Jaen. "Víme, že to byla žena, že měla rysy spojené s tmavými vlasy a tmavýma očima." Překvapivě bylo zjištěno, že 10 % Calpeiiny genetické výbavy pochází od místních mezolitických lovců-sběračů, ale celých 90 % má kořeny v Anatolii, dnešním Turecku.

Calpeia nebyla jen jednoduchým artefaktem minulosti, ale živou bytostí, která ve své době prožívala skutečné zážitky. Přestože přesná příčina její smrti zůstává záhadou, jedno je jisté: čas nešetřil ani její lebku. Skenování umožnilo vědcům proměnit zdeformovanou lebku zpět do původního stavu, doplnit mezerovité chybějící části, a tím vytvořit podklad pro rekonstrukci vzhledu. Aby byl obraz co nejvíce autentický, byly k dotvoření tváře použity skutečné vlasy, díky nimž získala Calpeia výraz a osobnost.

Život mladé ženy v pravěkém Gibraltaru

Zdroj: Youtube

Co nám tedy Calpeia říká o svém pravěkém životě na Gibraltaru? Tato mladá dáma, které bylo kolem třiceti až čtyřiceti let – žila na Gibraltaru před sedmi a půl tisíci lety, tedy v době, kdy na tomto území ještě nepanovalo zemědělství. Pravděpodobně se zabývala rybolovem, živila se plody moře a nacházela potravu v místní půdě. Ačkoliv se nám nikdy nepodaří zjistit, zda se na Gibraltaru narodila, nebo sem přišla z jiného místa, jedno zůstává jisté – že za každou lebkou se skrývá živý a autentický příběh.

Rekonstrukce tváře Calpeie nám ukazuje, jaké poklady minulosti mohou moderní technologie odhalit. Z jedné polorozpadlé lebky se stala krásná žena. Každý rys, každý detail v rekonstrukci nám zprostředkovává pohled do tajemného pravěku a příběhů těch, kteří dávno zemřeli.

Zdroje: reflex.cz, dailymail.co.uk, jenzeny.cz