Když hovoříme o útočištích klidu a pokoje, je těžké nepřemýšlet o bylinkových zahradách, které nás obklopují. Jejich kouzlo nám pomáhá nalézt rovnováhu, regenerovat duši a tělo, a co je nejdůležitější, propojit se s přírodou. Nechme se unést do světa bylin, vůní a klidu, který Česko nabízí.

Bylinková zahrada Levandule

Situovaná v malebném prostředí Libereckého kraje se tato zahrada pyšní nejen nádhernými levandulovými záhony, ale také celou řadou dalších léčivých bylin. S více než 80 druhy rostlin je zahrada Levandule v Dřevčicích dokonalým místem pro všechny, kteří chtějí objevit tajemství bylinkářství. Pro ty, kteří touží po větším pochopení světa bylin, zahrada nabízí i bylinkové kurzy a workshopy.

Zahrada 6 smyslů

Luhačovice, známé svými léčivými prameny a lázeňskou tradicí, skrývají ještě jedno kouzelné místo - Zahradu 6 smyslů. Zahrada je navržena tak, aby oslovila všechny vaše smysly. Od altánu věnovaného léčivé síle hudby až po dřevěné lucerny naplněné vůněmi místních bylin. Každý kout zahrady nabízí jedinečný zážitek. Chcete-li zažít aromaterapii v pravém slova smyslu, nezapomeňte si k dřevěným lucernám přivonět. A pro ty, kteří se chtějí ponořit do svých vnitřních myšlenek, labyrint zaměřený na zrak je ideálním místem k meditaci.

Vlčihorská zahrada

Veřejná botanická zahrada s důrazem na léčivé a užitkové rostliny, Vlčihorská zahrada, je svěžím vánkem v krajině Českého Švýcarska. Díky své lokalitě v CHKO Labské pískovce je tato zahrada nejen místem klidu a relaxace, ale také centrem, kde návštěvníci mohou studovat místní flóru a faunu. Zahrada je domovem mnoha původních druhů ovocných a lesních dřevin, které jsou zde vysazeny s důrazem na jejich odolnost vůči místnímu drsnějšímu podnebí. Zároveň je zde kladen velký důraz na zachování starých odrůd a udržení biodiverzity. Pro návštěvníky, kteří se zajímají o tradiční metody zpracování bylin a rostlin, zahrada nabízí pravidelné workshopy a ukázky.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar

V srdci moravských Valtic, což je místo známé svým zámkem, se nachází skrytý poklad – bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar. Toto idylické místo nabízí útočiště pro ty, kteří hledají klid uprostřed městského ruchu. S více než 300 druhy bylin můžete prozkoumat různé použití bylin od léčení až po kulinářské speciality. A to ještě není vše. Pro děti je zde připraveno speciální místo s hračkami, a pro dospělé posezení v třešňovém sadu, kde můžete relaxovat a vnímat svět kolem sebe.

Bylinková zahrada na Kuksu

Zdroj: Youtube

Pokud vaše cesty vedou do Královéhradeckého kraje, pak je návštěva zahrady na Kuksu povinností. Historie této zahrady sahá až do 18. století, kdy sloužila jako zdroj léčivých bylin pro lázeňské hosty. Kromě voňavých bylin můžete obdivovat i sochařskou výzdobu, která dodává zahradě zvláštní atmosféru.

Bylinkové zahrady v České republice nejsou jen místy krásy, ale také centry učení, léčby a relaxace. Ať už jste vášnivý botanik, hledáte únik z hektického života, nebo jen chcete objevit kouzlo přírodní léčby, tyto zahrady nabízejí něco pro každého. Tak proč se během nějakého víkendu nevydat na objevitelskou cestu do světa bylinek a rostlin? Je to investice do vašeho zdraví, pohody a duševního klidu.

Zdroje: kudyznudy.cz, fajnvylety.cz, hradec.rozhlas.cz