Podmořská města

Samotná myšlenka pobytu pod hladinou oceánu fascinuje a nadchne celé generace. K podmořské civilizaci a potopeným městům se váže mnoho mýtů a legend. Dosud ale byla vize osídlení podmořského světa jen ve sféře sci-fi. Dnes vizionáři z britské inženýrské firmy DEEP pracují na tom, aby se sen o fungujících podmořských městech stal skutečností.

Zdroj: Youtube

Obydlí i výzkumný úkryt

Namísto velkých rozlehlých měst DEEP plánuje modulární obydlí, která by umožnila obyvatelům žít a pracovat pod hladinou moře. Tyto jednotky, příznačně pojmenované Sentinel, slibují nejen ubytování, ale také nejmodernější výzkumné zařízení. Bezkonkurenční přístup do hlubin umožní intenzivnější práci na nejrůznějších podmořských studiích a průzkumech.

Ohled na udržitelnost

Nejde jen o vzrušení nebo novinku. Hlavním motorem je ochrana přírody a porozumění. Vzhledem k tomu, že oceány pokrývají více než 70 % zemského povrchu, hrají klíčovou roli v celkovém zdraví a udržitelnosti planety. Navzdory jejich významu zůstávají rozsáhlé části oceánů neprobádané a nepochopené.

Pro DEEP je motivace jasná – pro ochranu a udržení oceánů je nejdůležitější jim porozumět. Cílem jejich modulů je stát se nedílnou součástí mořského výzkumu, tvořit jakési odrazové můstky pro hlubší průzkum a nabízet delší pobyty v srdci oceánské říše. Tato nepřetržitá přítomnost poskytne jedinečný pohled na mořský život, ekosystémy a hlubokomořské záhady.

Flexibilita a odolnost

V popředí úsilí stojí odpovědnost k životnímu prostředí. Podvodní moduly hodlají fungovat převážně na obnovitelné zdroje energie. Spojení se satelitními komunikačními bójemi udrží biotopy propojené, což zajistí, že ani pod obrovskou vodní plochou nezůstanou lidé zcela izolovaní. Plány společnosti DEEP na začlenění rozsáhlých bioreaktorů navíc počítají s minimálním dopadem na životní prostředí a zajišťují zpracování odpadu bez častého vyprazdňování nádrží.

Pozoruhodná je odolnost a flexibilita jednotek Sentinel. Stanoviště postavená na dvě desetiletí nebudou omezena na jedno místo. Možnost jejich přemístění po celém světě zajistí přizpůsobivost různým výzkumným potřebám a mořským podmínkám.

Překračování hranic

Zatímco futuristické záměry se často pohybují na pomezí praktičnosti a představivosti, odhodlání DEEP je hmatatelné. Jejich ambiciózní projekt přebudování zatopeného britského lomu na rozsáhlé podmořské zařízení znamená hmatatelné kroky na cestě k této velké vizi. Aktivní zapojení firmy do jednání s potenciálními globálními partnery navíc podtrhuje její oddanost věci.

V rychle se vyvíjejícím prostředí průzkumu a ochrany moří jsou iniciativy, jako je tato, předzvěstí nové éry. Potenciální přínosy sahají od inovativních léků až po řešení pro zachycování uhlíku. Jak správně podotýká Sean Wolpert ze společnosti DEEP, v tomto úsilí nejde jen o dnešek, ale o zajištění harmonického soužití s oceány pro další generace.

Oceány jsou obrovské, hluboké a plné neznámého. Ale díky podobným projektům by lidstvo mohlo brzy tyto hlubiny nazývat svým domovem, zkoumat, chápat a chránit modré srdce naší planety.

Zdroje: bbc.com, designboom.com, newatlas.com