Koncept osídlení asteroidů není nový. Většinou však zůstával v oblasti science fiction a vyvolával představy nadpozemských osad zavěšených v chladném vesmíru. S technologickým pokrokem se však tato vize začíná blížit realitě.

Zdroj: Youtube

Řešení narůstajícího problému

Prostor na Zemi je omezený a počet obyvatel roste. Zatímco řešení jako podvodní města nebo vertikální farmy nabízejí dočasnou úlevu, konečné řešení by mohlo ležet mimo naši atmosféru. Půvab asteroidů spočívá v jejich hojnosti, relativní blízkosti a materiálech, které obsahují. Myšlenka je jednoduchá, ale odvážná – místo toho, aby se do vesmíru dopravovalo obrovské množství materiálu na stavbu obydlí, proč nevyužít to, co už tam je?

Atira: Asteroid pro budoucnost

Plán Dr. Davida W. Jensena poskytuje zajímavé poznatky o tom, jak myšlenku převést do reality. Ústředním bodem úsilí je výběr vhodného asteroidu. Klíčové jsou vlastnosti, jako je jeho složení, blízkost k Zemi a velikost. Pečlivou analýzou padla volba na Atiru, asteroid typu S. Přestože se nejedná o nejbližší asteroid, stabilní dráha Atiry ve "zlaté zóně" sluneční soustavy z něj učinila ideální a zajišťující teplotní stabilitu pro budoucí stanoviště.

Architektura vesmíru

Vytvoření udržitelného prostředí v rámci asteroidu je zásadní. To vyžaduje pečlivý výběr konstrukce stanoviště s ohledem na problémy spojené s vytvořením umělé gravitace. Rotace vesmírné struktury poskytuje řešení, které nabízí odstředivou sílu jako náhradu za gravitaci. Dr. Jensen zvážil různé konstrukční návrhy, nakonec se přiklonil k torusu (kruhovému prstenci), který nabízí praktičnost i efektivní využití prostoru.

Samoreplikující se roboti

Rozsah projektu představuje značnou výzvu. Tradiční stavební metody jsou nedostatečné. Přichází zajímavý návrh samoreplikujících se robotů. Roboti by v podstatě vytěžili asteroid a využili jeho zdroje ke stavbě obydlí, přičemž by se pro urychlení procesu sami "množili".

Kolik stojí život ve vesmíru?

Dalším významným problémem jsou náklady. Předpokládaná částka 4,1 miliardy dolarů, kterou uvádí Dr. Jensen, může znít přehnaně, ale vezměte si, že je to jen zlomek toho, co státy vynakládají na velké pozemské projekty. Když se zamyslíme nad výsledným přínosem – miliardou metrů čtverečních nového životního prostoru – náklady se stanou téměř mizivými, pouhých 90 korun za metr čtvereční. Předpokládaná doba dokončení 12 let dodává projektu na ještě větší přitažlivosti.

Proměna sci-fi snů v realitu

Shrnuto a podtrženo, i když se dnes může zdát, že myšlenka koupě nemovitosti na asteroidu je přímo ze sci-fi románu, rychlý technologický pokrok a inovativní myslitelé, jako je Dr. Jensen, postupně mění fikci v realitu. Ať už jde o obydlí, investice nebo pouhé vzrušení z objevování neznámého, obydlí na asteroidech mohou být pro lidstvo další hranicí.

Zdroje: uk.news.yahoo.com, sciencealert.com, iflscience.com