Většina bytů v této éře se rozkládala na ploše kolem 70 metrů čtverečních, což bylo považováno za dostatečné pro čtyřčlennou rodinu. Výzdobu interiéru často tvořily východoněmecké tapety s výrazně nevkusným nádechem, doplněné záclonami a nepoddajnými zelenými žaluziemi. Podlahy byly pokryty obvykle nekvalitním linoleem a doplňovaly tehdejší užitkovou estetiku.

Zdroj: Youtube

Společenské centrum

V obývacím pokoji se vždy nacházela sedací souprava, kterou tvořila pohovka a dvě křesla. Středobodem těchto místností byla velká obývací stěna, na níž byly vystaveny upomínkové předměty z dovolené a sváteční servisní sady vyhrazené pro zvláštní příležitosti, jako byly Vánoce. Prostor pro televizi byl nezbytný, i když barevné televizory nebyly v každé domácnosti, což vedlo ke společnému sledování televize se sousedy. Domy zdobily také výrobky z chemlonu, od gobelínů po ozdobné povlaky na polštáře, často ručně vyráběné ve škole a dávané jako dárky.

Typická verze kuchyně

Kuchyně té doby byly vybaveny umakartovými linkami, podlahy byly obloženy linoleem a na stolech byly plastové ubrusy. Mezi kuchyňské spotřebiče patřil plynový sporák Mora a unikátní předměty jako remoska a papiňák, které zjednodušovaly přípravu jídla. Socialistická verze SodaStreamu, sifonová láhev, byla oblíbenou domácí vychytávkou, která během pár chvilek vytvořila perlivé nápoje.

Umakartové koupelny

Koupelny v těchto bytech byly nápadně malé, s šedými nebo béžovými umakartovými stěnami, plechovými vanami a umyvadly. Pračky, jako například Tatramat, byly běžným jevem a byly známé svou tendencí "pochodovat" po podlaze během ždímání. V domácnostech bez automatických praček byla oblíbenou alternativou vířivá pračka značky Romo. Omezený prostor mezi záchodem a koupelnou, jehož stěny byly rovněž vyrobeny z umakartu, nabízel minimální zvukovou izolaci a vzduchotěsnost.

Výhody blokového bydlení

Navzdory skromnosti mělo bydlení v paneláku své výhody. Obyvatelé si mohli užívat centrálního vytápění a teplé vody. Ve společných prostorách se často nacházely prádelny, sušárny a mandl, což zjednodušovalo každodenní práce. Novomanželské půjčky, bezúročné a splatné během několika let, pomáhaly mladým párům vybavit si nové bydlení.

Bydlení v paneláku za Husákovy éry, se svou výraznou směsicí obyčejnosti a jednotvárnosti, utvářelo životní prostor a každodenní život obyvatel, a zanechalo nesmazatelnou stopu v kulturní a historické struktuře České republiky.

Zdroje: dama.cz, prozeny.cz, styl.instory.cz