Zdroje: www.scienceworld.cz, sever.rozhlas.cz, www.kudyznudy.cz

Jeskyně Býčí skála fascinuje archeology v celé Evropě, chybí však informace, které by byly schopné vznik této jeskyně logicky vysvětlit.

Tajemná Býčí skála je plná pokladů a tajemství

Jedna z nejúžasnějších archeologických lokalit v Evropě. Nachází se na Moravě a místním obyvatelům je známa již dlouho, přesto toto starobylé místo nebylo nikdy řádně prozkoumáno.

Mnoho stop vede ke Keltům, jež zaujímali v dějinách starověké Evropy důležitou roli. Mnoho objevených předmětů však ukazuje i na další lidi, pocházející z různých částí světa. Na místě skály byl objeven také hromadný hrob, jehož původ však zůstává vědcům neznámý.

Jeskyně Býčí skála sloužila napříč historií jako domov mnoha obyvatel. Obývána byla v paleolitu, eneolitu, halštatu, La Têne, ale také ve středověku.

Během svého zkoumání, v letech 1867-1873, objevil Jindřich Wankel, archeolog, jakési důkazy, jež potvrdily známky paleolitického osídlení z období přibližně 100 000-10 000 let př. n. l.

Její historie je ale víc než děsivá

Nedávné výzkumy odhalily, že toto tajemné místo má poměrně děsivou historii. Došlo zde k hrůzným událostem. Archeologové tak stále zkoumají přítomnost mnoha pozoruhodných artefaktů a velkého množství koster, jež se v Býčí jeskyni nacházely.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Sám Wankel našel v jeskyni v roce 1872 bronzovou sošku keltského býka, datovanou do doby asi 560 let př. n. l. Wankel a jeho spolupracovníci pak objevili i celou řadu zvířecích a hmotných pozůstatků, které údajně sloužily jako obětiny.

Uvnitř jeskyně byly objeveny také kostry jednoho muže a čtyřiceti mladých žen. Některé ženy byly sťaté, jiným chyběly horní či dolní končetiny. V jeskyni se nacházela i lebka, uložená v jakémsi vědru.

Uvnitř Býčí jeskyně byl postaven malý oltář. Na něm vědci nalezli pozůstatky rukou ozdobených náramky a zlatými prsteny, vedle nich pak ležela lebka, rozříznutá na dvě shodné části. Archeologové zde objevili také zbytky vozu, který měl bronzové kování a v něm "seděla" kostra muže.

Kdo byli tito lidé a proč zemřeli právě zde, vědci zatím zkoumají, ačkoliv i tak je jasné, že historie tohoto místa je skutečně více než děsivá.

Na místě nálezu byly identifikovány také ostatky dětí. Není zřejmé, zda byly obětovány nebo zavražděny. Artefakty, které se uvnitř jeskyně nacházely, jsou o to záhadnější, že pocházejí z různých koutů Evropy a není jasné, jak se na místo Býčí jeskyně dostaly.

Byl zde objeven například jantar z Pobaltí, bronzové pásy, jež byly typické pro severní Itálii nebo železné zbraně z Kavkazu.