V srdci tajemné krásy bulharského centrálního Balkánu se nachází architektonický zázrak, který se vymyká čemukoliv, co byste v takové krajině čekali. Uprostřed zeleného pohoří stojí objekt připomínajíí létající talíř UFO. Ve skutečnosti jde o brutalistickou stavbu, která nemá ve světě obdoby. A která láká k návštěvě turisty z celého světa.

Symbol socialistické minulosti

Okázalá stavba zdobená mramorem a sklem Buzludža je symbolem socialistické minulosti Bulharska. V 70. letech 20. století se bulharský komunistický režim rozhodl postavit tento jedinečný památník na vrcholu Buzludža, kde se v roce 1868 odehrála historická bitva mezi bulharskými povstalci a Osmanskou říší. Památník, otevřený v roce 1981, sloužil jako politické centrum Bulharské komunistické strany. S pádem železné opony však byla stavba opuštěna a ponechána napospas času a počasí.

Socialistická propaganda

Dnes je Buzludža pozůstatkem minulé éry, přízračnou připomínkou socialistické historie země, ale vyzařuje z ní kouzlo, které přitahuje dobrodruhy i zvědavce. Nejde jen o historii, ale i o samotnou odvážnost architektury a polohu objektu.

Stavba je často přirovnávaná k UFO a tyčí se vysoko v horách jako vesmírná loď, která se rozhodla improvizovaně přistát. Její design je futuristický a zároveň hrozivý, je uměleckým ztvárněním socialistické vize, která kdysi ovládala zemi. V interiéru, ačkoli je zchátralý, jsou k vidění nástěnné malby a mozaiky zobrazující socialistickou propagandu.

Odměna pro nejodvážnější průzkumníky

Cesta do Buzludže je sama o sobě zážitek. Památka se nachází v odlehlé části balkánského pohoří Stara planina a cesta zahrnuje jízdu po klikatých horských cestách a následný výstup na vrchol. Pohled, který se vám naskytne, však stojí za každý okamžik cesty. Když tam stojíte, vnímáte monumentálnost díla oslavujícího komunismus. Jedinečný památník, ke kterému se dnes bulharská vláda moc nezná, stojí ve výšce přes 1400 metrů nad mořem.

Průměr kruhové stavby je přibližně 60 metrů a když ji stavěli, rozhodně na ní nešetřili. Spotřebovali na ni 75 000 tun betonu a rudou hvězdu, která památník zdobila, viděli za dobrého počasí i z Rumunska nebo Řecka.

Budova je oficiálně pro veřejnost z bezpečnostních důvodů uzavřena, a to kvůli chátrajícímu stavu. Přesto se mnozí návštěvníci odvážili vejít dovnitř na vlastní nebezpečí a prostřednictvím fotografií zachytili děsivou krásu jejího rozpadu. Uvnitř působí památník snad ještě velkolepěji než zvenčí.

Zdroj: Youtube

Buzludža není jen památka, je to příběh vyrytý do kamene a času, svědectví o bouřlivé minulosti a neodolatelné lákadlo pro ty, kteří touží po dobrodružství. Je to místo, které klade více otázek než odpovědí, a v tom spočívá jeho kouzlo. Před několika lety zařadila nevládní organizace Europa Nostra Buzludžu mezi sedm nejvíce ohrožených lokalit v Evropě. Zda se ale podaří památník zachránit a vdechnout mu nový život, není jisté.

Zdroje: opustenamista, ceskatelevize, placemania