V oblasti rozkládající se mezi Istanbulem a Ankarou, v jedné z nejvíce působivých a historických částí severozápadního Turecka, leží město, které vyvolává smíšené pocity. Údolí pokryté hustými borovicovými lesy a termálními prameny skrývá extravagantní komplex luxusních zámků. Místo s názvem Burj Al Babas, které kdysi proslavil ambiciózní a nabubřelý developerský projekt, je nyní opuštěnou památkou ztroskotaného podnikatelského snu.

Zdroj: Youtube

Sny o luxusu v srdci Turecka

Burj Al Babas leží nedaleko historického městečka Mudurnu, proslulého jako křižovatka Hedvábné a Krymské cesty. Kdysi bylo Mudurnu významným obchodním centrem, avšak se změnou časů se transformovalo v epicentrum tureckého drůbežářského průmyslu. V posledních letech se město snaží obrátit k cestovnímu ruchu, který by mohl oživit jeho ekonomiku. Právě do tohoto prostředí vstoupil Burj Al Babas s velkolepým plánem stát se luxusním rezidenčním městem pro světové superboháče.

Od středověkých hradů k supermodernímu luxusu

V rámci mega projektu se zámeckou čtvrtí, kterou rozjela skupina Sarot Properties na počátku tisíciletí, se měly postavit stovky vil inspirovaných středověkými hrady. Každá z nich měla nabízet nejvyšší standardy moderního luxusu. Plány ukazovaly domy vybavené prvotřídními kuchyněmi, luxusními koupelnami, bazény, saunami a tělocvičnami, a to vše obklopené nádhernými zahradami. Projekt Burj Al Babas měl lákat bohaté investory z celého světa svými úchvatnými výhledy, výjimečnou architekturou a prvotřídními službami. Cílem bylo vytvořit rušné prázdninové útočiště pro ty, kteří hledají spojení luxusu a historie.

Začátek konce: Odpor místních a pád ekonomiky

Avšak tento velkolepý plán se nesetkal jen s nadšením. Místní obyvatelé Mudurnu byli skeptičtí, jelikož se obávali dopadu tak masivního projektu na jejich malé město a jeho kulturní dědictví. Navzdory tomuto odporu a řadě obav v roce 2014 práce na stavbě začaly. Na počátku vše vypadalo nadějně, avšak pak nastal pád cen ropy a následná spirála ekonomických potíží, která zasáhla celý turecký trh.

Město duchů Burj Al Babas nyní a v budoucnosti

Projekt Burj Al Babas byl náhle na pokraji propasti. Práce na stavbě se zastavily, firmy začaly bankrotovat a nejedna z téměř dokončených vil začala chátrat. Luxusní satelit se proměnil v město duchů, kde teď kromě ticha, opuštěných vil a hlídače není nic. Dnes Burj Al Babas přitahuje jiný typ návštěvníků – turisty zvědavé na tento bizarní záblesk luxusu uprostřed tureckého venkova. Přesto příběh města zámků nekončí. Společnost NOVA Group Holdings z USA nedávno odkoupila celý projekt s plánem ho dokončit.

Zda se projektu podaří dosáhnout svého původního cíle a Burj Al Babas se stane luxusním rezidenčním městem, nebo zůstane navždy městem duchů, se ukáže časem. Prozatím stojí město zámků jako monument rozporů moderního světa – jako symbol neúprosné touhy po luxusu a vzdálené historie, a zároveň jako připomínka drsné reality globálního trhu.

Zdroje: allthatsinteresting.com, odditycentral.com, bigthink.com