Vize evropské elegance na tureckém pobřeží

Burj al Babas bylo projektováno jako luxusní sídliště u Černého moře v Turecku, a to s vysokými ambicemi. Projekt, který vedla společnost Sarot Group, cílil především na bohaté arabské investory. Plánováno bylo celkem 732 hradů inspirovaných různými evropskými architektonickými styly doplněných o moderní turecké a americké prvky. K dispozici měla být i další luxusní zařízení, jako jsou nákupní střediska, restaurace, lázně či mešita. Ceny tohoto luxusu se pohybovaly od 370 000 do 530 000 dolarů.

Od nadějných začátků k problémům

Na začátku projektu to vypadalo slibně – polovina vil byla prodána předem a město začalo vyrůstat jako symbol luxusu a elegance. Ale pak přišly problémy. Místní obyvatelé nebyli spokojeni s designem vil a tvrdili, že nenavazují na tureckou architekturu. Soudní spory a obvinění z poškozování životního prostředí zpomalily výstavbu ještě více. K tomu se přidaly ekonomické problémy země, které zasáhly i vývoj projektu. Prodej zámků se zastavil a developer musel vyhlásit bankrot.

Zdroj: Youtube

Město duchů s jedním obyvatelem

V roce 2018 opustili město poslední dělníci a zůstalo po nich 587 nedokončených nemovitostí. Nyní to v Burj Al Babas vypadá, jako by se zde zastavil čas. Chátrající zámky, stinné zdi, rozpadající se okenice a prázdné nádvoří, které obývá pouze jediný člověk…

Pohled do budoucnosti

V roce 2020 se společnost Sarot Group nakonec vyhnula bankrotu a projekt Burj al Babas zakoupila nadnárodní americká firma NOVA Group Holdings. Tato společnost se pokouší najít cestu, jak buď zachránit projekt a dokončit ho, nebo ho transformovat do něčeho nového a smysluplného.

Mujat Guler, generální ředitel společnosti NOVA Turkey, vyjádřil své plány: "Aktivně hledáme budoucí klienty v zemích Perského zálivu a pokračujeme dle plánu." Nicméně otázka zůstává otevřená: Bude Burj Al Babas nadále stát jako město duchů, které se pomalu mění ve zvláštní turistickou atrakci, nebo se mu podaří najít nový život díky snahám společnosti NOVA?

Burj Al Babas nyní symbolizuje ambice a sny, které se staly obětí obtížných okolností. Zda ještě najde své místo pod sluncem a splní svůj původní účel, je nejisté. Každopádně se projekt stal připomínkou toho, že i výstřední sny mohou narazit na reálné překážky, které je složité překonat.

Zdroje: bigthink.com, architecturaldigest.com, maloriesadventures.com