Město duchů

Když pojedete několik kilometrů jižně od severozápadního tureckého lázeňského města Mudurnu, spatříte zvláštní podívanou. Narazíte na podivné město nesoucí název Burj Al Babas.

Městečko je složené ze stovek miniaturních paláců, které jsou doplněné velkými věžemi i malými věžičkami. Přesto to není město jako takové. Nepotkáte tu žádné lidi, dokonce tu nejsou ani silnice.

Na první pohled majestátní místo je spíše než cokoliv jiného městem duchů. K vidění je zde celá řada nedokončených minizámků, původně stavěných ve francouzském stylu. Předpokládá se, že celkový počet paláců, které zde měly vzniknout, měl čítat 700.

Burj Al Babas byl jedním z projektů luxusních nemovitostí. Měla to být honosná čtvrť plná těch nejokázalejších paláců a nejkrásnějších věží. S výstavbou se začalo v roce 2014, než došlo k jejímu zastavení z důvodu četných stížností ochránců přírody.

Místní ekologové brojili proti výstavbě dlouho a intenzivně. Neustávající soudní spory vedly ke krachu společnosti, jež měla výstavbu města Burj Al Babas na starost.

S koncem společnosti nastal také definitivní konec stavby paláců a majestátních věží Burj Al Babas. Došlo k zastavení projektu a později se nenašel nikdo, kdo by byl ochotný v něm pokračovat.

Konec luxusní čtvrti

Hlavním záměrem výstavby města Burj Al Babas bylo vytvořit něco, co do té doby nemělo obdobu. Zbudovat stovky paláců, které si budou moci zakoupit jen ti nejvlivnější a nejbohatší lidé. Každý palác měl disponovat vlastním bazénem, vířivkou a podlahovým topením.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Součástí luxusního města Burj Al Babas mělo být také vlastní nákupní centrum, obrovské množství restaurací, lázně, turecké lázně a golfové hřiště.

Z důvodu krachu firmy zůstaly všechny paláce Burj Al Babas nedokončené. Neproběhly ani terénní úpravy jako stavba silnic a přístupových cest.

Související články

Z původně okázalé čtvrti zůstalo město duchů, které je plné nedokončených a často kýčovitě vypadajících objektů. Stavby zde zejí prázdnotou, nenajdete zde živou duši. Vzhledem k pokračujícím snahám aktivistů se zdá nepravděpodobné, že by se práce na Burj Al Babas někdy obnovily.

www.lonelyplanet.com, www.houseandgarden.co.uk, www.architecturaldigest.com