Československé bunkry tajné i známé

V bývalém Československu bylo od konce druhé světové války až do 60. let vybudováno téměř šest tisíc protiatomových bunkrů a krytů, kde bylo možné přečkat letecké bombardování či chemický útok. Mnohé z nich ve velkých městech mohly ochránit až tisíce obyvatel, jiné menší ve sklepích panelových nebo činžovních domů alespoň pár desítek. O nich se vědělo. Na tehdejší dobu poměrně luxusně vybavené podzemní bunkry pro vládní elitu nebo vojenské štáby byly ale přísně utajované. Snad nejtajnější protiatomový kryt se začal budovat až v roce 1984 ve svahu hory Medvědín pod hotelem Harmony Club ve Špindlerově Mlýně. Bylo tam veškeré potřebné vybavení včetně nemocnice a kina. Přečkat jaderný útok bez úhony tam mohlo až dvě stě prominentních osob. Dnes je to muzeum.

Největší „civilní“ úkryt u nás

Krkonošský špičkový podzemní bunkr je však naprostý odvar projektu úspěšného českého podnikatele v nemovitostech J. Zamrazila, který po revoluci odkoupil a za odborného dohledu bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby začal rekonstruovat protiatomový kryt naší armády, který byl dokončen v roce 1985. Nachází se poblíž Českého Brodu v místech bývalého vojenského objektu necelých padesát kilometrů na východ od Prahy. V souvislosti s poptávkou po bunkrech soudného dne byla před několika lety přistavěna dvě podzemní patra. Tento pětihvězdičkový hotel patří mezi nejluxusnější, největší a nejdražší útočiště v případě apokalypsy na světě. Ovšem jen pro „civilisty“, jichž konta začínají od „skromných“ čísel s šesti nulami.

Zdroj: Youtube

Luxus nad luxus – Oppidum

V objektu, který zvenčí vypadá jako obyčejné administrativní centrum, je hora, která ukrývá přepychové prostory, kde by člověk mohl žít ve veškerém pohodlí i v době, kdy na povrchu vládne klid a mít. Na ploše 30 000 m² je kromě šesti luxusních menších apartmánů (160 m²) a jednoho většího (627 m²) veškeré zázemí pro práci i volný čas. Je zde k dispozici velký konferenční sál, komunikační místnost pro styk s okolním světem, kanceláře, pro relaxaci lázně s vířivkami, zahrada s umělým denním světlem, kulečníková místnost. Za kulturou můžou majitelé rezidencí do kina nebo knihovny. Sportovní vyžití poskytuje fitness centrum, plavecký bazén a golfové hřiště. Je zde i krásný bar, vinný sklípek a soukromý pánský salonek. O zdraví se postará tým špičkových lékařů v plně vybavené nemocnici, o zuby dentista v zubním středisku. Cennosti, umělecká a sběratelské předměty jsou v bezpečí ve vlastních trezorech majitelů. Prý pojmou i historická vozidla.

Bezpečí pro miliardáře

Oppidum chrání téměř metr silné zdi, a je vybaven obrannou technologií, dekontaminační místností, dveřmi proti výbuchům a veškerým vybavením, které poskytuje vodu, vzduch, elektřinu a zásoby potravin na deset let. Veškeré podrobnosti jsou určeny jen vážným zájemcům o koupi této „nemovitosti“, stejně jako přesné informace ohledně ceny. Ale jsou to miliardy. Menší bytečky však lze pořídit za pouhé miliony. O zájemce není nouze, jména šťastných majitelů budou sotva kdy zveřejněna. Pokud zde už není místo, movití můžou být v klidu. Společnost Oppidum nabízí projekty, údržbu i správu podzemních objektů na míru kdekoli na světě. A pro obyčejného českého civilistu ještě zbývá na našem území přes osmnáct set relativně funkčních podzemních bunkrů a jiných prostor, kde se může skrýt pár set tisíc obyvatel. A pak jsou tu ještě velké bunkry, kde jsou dnes muzea, nebo slouží k prohlídkám návštěvníků. Tam by se taky na čas leccos přežilo.

Zdroje: www.oppidumbunkers.com, metro.co.uk, www.expats.cz, www.idnes.cz