Podzemní tajemství pražské zoo

V pražské zoo se pod povrchem skrývá překvapivý historický skvost. Zoologická zahrada, která je domovem rozmanitých divokých zvířat, skrývá také labyrint z 19. století. Původně důlní chodby byly během druhé světové války využity jako protiletecké kryty. Ačkoli se v 50. letech 20. století uvažovalo o jejich dalším rozvoji, od plánů se nakonec upustilo. Dnes si návštěvníci mohou tunely prohlédnout s dobovými kulisami, které navozují atmosféru válečné okupace.

Jihlavský kryt: Portál do 70. let 20. století

Zdroj: Youtube

Pod jihlavskými ulicemi ukrytý kryt civilní obrany, původně postavený pro pracovníky místního městského výboru, přenese návštěvníky do 70. let 20. století. Časová kapsle obsahuje místnost pro ošetření raněných, dobové komunikační zařízení, filtry vzduchu a měřiče radiace. Atmosféru dokresluje autentické rozhlasové vysílání z roku 1968, které oznamuje vpád vojsk Varšavské smlouvy. Dochované vývěsní štíty nabízejí pohled na evakuační protokoly a tehdejší strategie civilní obrany.

Kryt Mundloch: Dědictví ochrany

Kryt Mundloch, který se nachází u řeky Ostravice, je svědectvím historické odolnosti. Skládá se ze tří viditelných a jedné skryté vstupní budovy a vede do sítě vzájemně propojených tunelů a sálů. Propojené tunely a místnosti uvnitř prozrazují strategický význam krytu. Původně sloužil jako protiletecký kryt za druhé světové války, později byl v éře socialismu znovu využit pro civilní obranu.

Skrytá obrana pardubického zámku

Historický pardubický zámek ukrývá dvoupodlažní protiatomový kryt, tajné útočiště vybudované v 50. letech 20. století. Byl navržen jako operační středisko civilní obrany až pro 120 osob a jeho existence byla během studené války přísně střeženým tajemstvím. V krytu, zapuštěném do obranné zdi hradu, se nacházejí místnosti zachované v původním stavu, a to včetně funkční strojovny, zdroje vody a filtračního systému pro radioaktivní prach.

Havířovský protiatomový kryt

Zdánlivě nenápadná betonová stavba v areálu dolu Dukla v Havířově ukrývá šestipatrový podzemní protiatomový kryt. V provozu je od roku 1962 a byl určen k ochraně zaměstnanců dolu a pracovníků blízké rozvodny. I přes počáteční havarijní stav po uzavření dolu v roce 2006 nadšenci z Archa Projektu unikátní kryt obnovili a vytvořili z něj Muzeum civilní ochrany. Dnes slouží jako připomínka minulého režimu a úsilí civilní ochrany.

Zapomenuté bunkry, kdysi symboly strachu a tajemství, dnes slouží jako fascinující portály do minulé éry. Připomínají nám odolnost a vynalézavost lidského ducha tváří v tvář existenčním hrozbám. Při průzkumu těchto podzemních labyrintů se ponoříme nejen do hlubin země, ale také do hlubin historie.

Zdroje: kudyznudy.cz, opevnovani.cz, naprahuprahy.cz