Představte si podmanivou směs historie a mytologie, která je umně splétána dohromady, aby vytvořila strhující zážitek pro návštěvníky všech věkových kategorií. Přesně to najdete v expozici Ohnivý kůň a drak. Výstava, která se nachází ve starobylých sklepeních Nové radnice, nabízí fascinující spojení starobylých prostor, moderního umění a nejmodernějších technologií.

Zdroj: Youtube

Jakmile vstoupíte do sklepení pod Novou radnicí, vydáte se na cestu časem. Díky zázrakům moderní techniky se seznámíte nejen s fascinující historií Brna, ale přenesete se i do středověku, bouřlivé éry třicetileté války a dalších historických období. Projdete se digitálním středověkým tržištěm, zahlédnete dávno zapomenuté artefakty a scény, které ožijí díky úžasným ilustracím a animacím Veroniky Vlkové.

Brněnské legendy

V klenutých komnatách podzemního světa se setkáte s brněnskými legendami. Od obdivuhodného brněnského draka až po příběhy koláře Jiřího Pirka vás uchvátí barvité postavy, které utvářely folklór města. Rozluštíte také záhady obestírající křivou fiálu na brněnské radnici a objevíte zajímavé souvislosti mezi starým Brnem a současností.

Tím však dobrodružství nekončí. Až se ponoříte hlouběji do sklepení pod Novou radnicí, přenesete se do roku 1645, klíčového roku třicetileté války. Uprostřed vřavy evropského konfliktu se stanete účastníky legendárního obléhání Brna a ponoříte se do dramatických událostí té doby.

Pohled do historie

Sklepení pod Novou radnicí, dříve známé jako Mincmistrovský sklep neboli "sklepení Mincmistrovského domu", je historickým pokladem, který byl objeven při průzkumu brněnského podzemí v roce 1999. Podzemní labyrint, o němž se předpokládá, že se nacházel pod domem mincmistra Bruna a později Mikuláše z Věže, zůstal po staletí skrytý.

V roce 2007 byly jedinečné sklepy zpřístupněny veřejnosti a umožnily návštěvníkům vrátit se v čase a ponořit se do bohaté historie Brna. O tři roky později byly do komplexu plynule začleněny zrekonstruované sklepy Nové radnice, které umocnily zážitek a umožnily ještě komplexnější vhled do minulosti města.

Nenechte si ujít

Až budete plánovat svou návštěvu Brna, určitě do svého itineráře zařaďte prohlídku Sklepení pod Novou radnicí a expozici Ohnivý kůň a drak. Podzemní dobrodružství slibuje poutavou cestu historií a legendami, spojení minulosti a současnosti, které ve vás zanechá trvalé vzpomínky na skryté poklady Brna. Moderní multimediální výstava, která odstartovala v dubnu 2023, má návštěvníky okouzlit poutavým vyprávěním a inovativními technologiemi. Připravte se tedy na nezapomenutelnou výpravu za odhalením tajemství ohnivého koně a draka pod brněnskými ulicemi.

Zdroje: gotobrno.cz, brnensky.denik.cz, brnan.cz