Kde leží Brijunské ostrovy

Brijuni patří k západoistrijským ostrovům a od pevniny je dělí dva kilometry široký Fažanský průliv. Společně s okolním mořem byly tyto ostrovy prohlášeny jedním z národních parků Chorvatska. Jejich krásná příroda láká mnoho návštěvníků Chorvatska a díky tomu je toto místo významnou turistickou lokalitou. Nebylo tomu tak ale vždy. Po dlouhá léta byly ostrovy pro veřejnost uzavřeny a od roku 1947 sloužily jako prezidentská rezidence.

Jak se dostat na Brijunské ostrovy

Pokud se na Brijunské ostrovy chcete podívat, vydejte se nejdříve do přístavního městečka Fažana. Odtud vyráží pravidelné lodní linky a cesta trvá přibližně 20 minut. Během dne čelí Brijuni velkému náporu turistů. Abyste si krásnou přírodu národního parku užili o samotě, vydejte se sem první ranní lodí. Nejvíce návštěvníků přijede až po 10 hodině dopoledne a vy v tuto chvíli již budete mít část ostrova projetou.

Užívejte si procházky mezi středomořskou faunou

Na Brijunských ostrovech panuje velmi příjemné klima. Zimy jsou zde mírné a vlhkost poměrně vysoká. Díky tomu jsou ostrovy domovem více jak 600 druhů autochtonních středomořských rostlin. Můžete zde obdivovat dub cesmínovitý, vavřín, borovici, cedry, sekvoje, eukalypty nebo dokonce bambusy. Veškerá fauna je upravená profesionální zahradníky s velkým estetickým citem.

Obdivujte historické památky

Na ostrovech najdete kromě dechberoucí fauny také nádherné architektonické památky, o které v Chorvatsku není nouze. Patří mezi ně například byzantská pevnost, benátský kaštel, hranolová věž nebo gotický kostel svatého Germana. Na jihozápadě ostrova se nachází Bílá vila, sídlo prezidenta Tita.

Navštivte exotické safari

Až se dostatečně pokocháte historií, která sahá až do 4. století našeho letopočtu, vydejte se do nejzápadnějšího výběžku ostrova Velký Brijuni. Čeká zde na vás safari s volně žijícími zebrami, žirafami, jeleny a další exotickou zvěří. Když budete mít štěstí, přijdou si k vám pro pohlazení.

Ubytování na Brijunských ostrovech

Na Brijunské ostrovy se můžete vydat na jednodenní výlet nebo klidně na týdenní dovolenou. Ve východní části ostrova se nachází luxusní hotely, které nabízí prvotřídní služby a naprosté soukromí. Čekají na vás lekce windsurfingu, jachtingu nebo golfu. Opravdu bohatá klientela k ostrovům přijíždí na vlastní jachtě. Pokud tento typ dopravy zvolíte i vy, počítejte s tím, že nocování na lodi je zakázané. Ubytovat se musíte v jednom z hotelů a čeká vás také velmi vysoký přístavní poplatek.

Jak se pohybovat po ostrově

Automobily jsou na ostrově zakázané. Dopravu zde zajišťují turistické vláčky nebo si můžete půjčit kola a golfové vozíky. My rozhodně doporučujeme zvolit kolo. Ať už z důvod naprostého soukromí, flexibility dopravy nebo ceny. Na kole hravě objedete celý ostrov a zastavíte si kdykoliv zatoužíte po odpočinku. Zajeďte se vykoupat také na jednu z mnoha pláží, které lemují celý ostrov. Pokud vyrazíte brzy ráno, budete tu s největší pravděpodobností zcela sami.