Tajemství Brhlovců

Několik kilometrů východně od Levic v Nitranském kraji leží malá obec Brhlovce, která se může pyšnit něčím velmi jedinečným. V idylické vesničce s pouhými 297 obyvateli se nachází unikátní komplex skalních obydlí vytesaných do tufu. Jak tato neuvěřitelná místa vznikla?

Historie skalních obydlí zůstává záhadná, ačkoli existuje několik teorií. Místní tradice tvrdí, že obydlí sloužila jako úkryt před tureckými útoky v 16. století. Existuje však také možnost, že místo bylo osídleno mnohem dříve, možná dokonce v dobách starověkého Slovenska. Další teorie spojuje vznik skalních obydlí s hospodářskou činností, konkrétně s vinicemi, které zde existovaly.

Kámen z tufu

Abychom pochopili, jak neobvyklá skalní obydlí vznikla, musíme se podívat na geologii regionu. Území je pokryto sopečným popelem, andezitovým tufem a tufitem, což jsou horniny vytvořené dávnou sopečnou činností. Tuf a tufit jsou druhy kamene, které vznikly z vrstvy popela a lávy. Jde o materiály velmi vhodné pro budování, a tak místní obyvatelé mohli relativně snadno vytesávat obydlí přímo do skal, ve kterých nechybí sklepy ani letními kuchyně. Jedinečnost spočívá v tom, že skalní obydlí mají konstantní teplotu 18 až 19 stupňů Celsia, což je výhodné jak v létě, tak v zimě.

Obydlení a odkaz minulosti

Obec je nyní památkovou rezervací lidové architektury Obec je nyní památkovou rezervací lidové architektury Zdroj: Profimedia

Skalní obydlí v Brhlovcích slouží k různým účelům. Některá jsou stále obydlena a slouží jako domovy, zatímco jiná jsou využívána jako vinné sklepy nebo hospodářské budovy. Celá obec Brhlovce je nyní památkovou rezervací lidové architektury.

V expozici lidového bydlení, umístěné v domě z roku 1932, můžete na vlastní oči vidět, jak v neobvykých domech lidé žili. Naleznete zde i kamenické nářadí, keramiku, lidový nábytek a kuchyňský inventář. Místnosti domu jsou vytesány do skály ve dvou patrech, s letní kuchyní v přízemí a vyhlídkovou terasou a malou komorou v prvním patře. Interiéry jsou vybaveny dobovým nábytkem, což vytváří působivou atmosféru minulosti.

Čtěte také

Setenil de las Bodegas

Čtěte také

Setenil: Město zapuštěné do skály. Místo střech mají lidé nad hlavou balvany

Ocenění za zachování

Dvorek č. 142 v Brhlovcích získal v roce 1993 dokonce mezinárodní ocenění za zachování a obnovu architektonické památky Europa Nostra, což bylo první ocenění svého druhu na Slovensku. Dokádá to důležitost místa a jeho historické hodnoty.

Ale Brhlovce nabízejí více než jen skalní obydlí a památky. V obci najdete také římskokatolický kostel Panny Marie Sedmibolestné, evangelický kostel s nádherným obrazem Ježíše v Getsemanské zahradě, Bakonyiho statek s ozdobným kamenným ostěním na oknech a pozdně klasicistní kapli z roku 1860. Při procházce mezi vesnickými domy, které zdobí kvetoucí muškáty, nebo při návštěvě umělecké kavárny si můžete dopřát voňavou kávu a nechat se inspirovat k objevování krás Slovenska.

Čtěte také

Samuelova jeskyně

Čtěte také

Unikátní Samuelova jeskyně v Sloupu je pozoruhodným dílem geniálního optika

Brhlovce jsou jedinečným a poutavým místem na Slovensku. Skalní obydlí vytesaná do tufu nás zavádějí do minulosti, do dob, kdy lidé žili v úzkém kontaktu s přírodou a vytvářeli úžasná díla architektury. Obec nám připomíná bohatou historii Slovenska a je důkazem toho, že poklady země čekají na objevení. Tak proč nevyrazit na výlet, můžete okusit kousek slovenského historického dědictví.

Zdroje: epochaplus.czlideazeme.czkamzakrasou.sk