Tajemství Brhlovců

Několik kilometrů východně od Levic v Nitranském kraji leží malá obec Brhlovce, která se může pyšnit něčím velmi jedinečným. V idylické vesničce s pouhými 297 obyvateli se nachází unikátní komplex skalních obydlí vytesaných do tufu. Jak tato neuvěřitelná místa vznikla?

Zdroj: Youtube

Historie skalních obydlí zůstává záhadná, ačkoli existuje několik teorií. Místní tradice tvrdí, že obydlí sloužila jako úkryt před tureckými útoky v 16. století. Existuje však také možnost, že místo bylo osídleno mnohem dříve, možná dokonce v dobách starověkého Slovenska. Další teorie spojuje vznik skalních obydlí s hospodářskou činností, konkrétně s vinicemi, které zde existovaly.

Kámen z tufu

Abychom pochopili, jak neobvyklá skalní obydlí vznikla, musíme se podívat na geologii regionu. Území je pokryto sopečným popelem, andezitovým tufem a tufitem, což jsou horniny vytvořené dávnou sopečnou činností. Tuf a tufit jsou druhy kamene, které vznikly z vrstvy popela a lávy. Jde o materiály velmi vhodné pro budování, a tak místní obyvatelé mohli relativně snadno vytesávat obydlí přímo do skal, ve kterých nechybí sklepy ani letními kuchyně. Jedinečnost spočívá v tom, že skalní obydlí mají konstantní teplotu 18 až 19 stupňů Celsia, což je výhodné jak v létě, tak v zimě.

Obydlení a odkaz minulosti

Skalní obydlí v Brhlovcích slouží k různým účelům. Některá jsou stále obydlena a slouží jako domovy, zatímco jiná jsou využívána jako vinné sklepy nebo hospodářské budovy. Celá obec Brhlovce je nyní památkovou rezervací lidové architektury.

V expozici lidového bydlení, umístěné v domě z roku 1932, můžete na vlastní oči vidět, jak v neobvykých domech lidé žili. Naleznete zde i kamenické nářadí, keramiku, lidový nábytek a kuchyňský inventář. Místnosti domu jsou vytesány do skály ve dvou patrech, s letní kuchyní v přízemí a vyhlídkovou terasou a malou komorou v prvním patře. Interiéry jsou vybaveny dobovým nábytkem, což vytváří působivou atmosféru minulosti.

Ocenění za zachování

Dvorek č. 142 v Brhlovcích získal v roce 1993 dokonce mezinárodní ocenění za zachování a obnovu architektonické památky Europa Nostra, což bylo první ocenění svého druhu na Slovensku. Dokádá to důležitost místa a jeho historické hodnoty.

Ale Brhlovce nabízejí více než jen skalní obydlí a památky. V obci najdete také římskokatolický kostel Panny Marie Sedmibolestné, evangelický kostel s nádherným obrazem Ježíše v Getsemanské zahradě, Bakonyiho statek s ozdobným kamenným ostěním na oknech a pozdně klasicistní kapli z roku 1860. Při procházce mezi vesnickými domy, které zdobí kvetoucí muškáty, nebo při návštěvě umělecké kavárny si můžete dopřát voňavou kávu a nechat se inspirovat k objevování krás Slovenska.

Brhlovce jsou jedinečným a poutavým místem na Slovensku. Skalní obydlí vytesaná do tufu nás zavádějí do minulosti, do dob, kdy lidé žili v úzkém kontaktu s přírodou a vytvářeli úžasná díla architektury. Obec nám připomíná bohatou historii Slovenska a je důkazem toho, že poklady země čekají na objevení. Tak proč nevyrazit na výlet, můžete okusit kousek slovenského historického dědictví.

Zdroje: epochaplus.cz, lideazeme.cz, kamzakrasou.sk