Unikátní obydlí uprostřed favely

Výjimečné obydlí, rozkládající se na ploše 75 metrů čtverečních, se tyčí do výšky osmi metrů. Dům nacházející se v druhé největší favele (kolonie chatrčí v brazilských městech), vás zaujme labyrintem chodeb, stoupajícími oblouky posetými kameny a stěnami zdobenými pestrou sbírkou předmětů od konvenčních až po bizarní. Patří mezi ně talíře, šálky, psací stroje, sošky, a dokonce i mobilní telefony. Stavba vrcholí střešní zahradou, z níž se otevírá panoramatický výhled na rozlehlou favelu.

Zdroj: Youtube

Inspirace, nebo náhoda?

Nejvíce udivuje nápadná podobnost Estevaova výtvoru s architektonickým stylem Antoniho Gaudího. Průčelí Casa de Pedra je přirovnáváno k proslulému parku Guell ve španělské Barceloně. Estevao se však do monumentálního díla pustil bez znalosti Gaudího díla, motivován prostou touhou postavit domov pro sebe a svou rodinu.

Až náhodný student architektury narazil na Estevaův výtvor a spojil si jeho jedinečné dílo s Gaudího vizionářskými návrhy. Toto zjištění přimělo Estevaa k cestě do Španělska, aby se o Gaudího výtvorech přesvědčil na vlastní oči. Přitom si uvědomil, že jeho vlastní dílo se tvorbě slavného architekta nápadně podobá, a tato shoda ho přivedla k naprostému úžasu.

Růžový začátek a evoluce domu

Estevaova cesta začala tím nejjednodušším způsobem – zasazením růže, která se pozoruhodně rozrostla. Kostru domu postavil tak, aby se přizpůsobila růstu stromu, a pokračoval ve výsadbě a stavbě, aniž by ve svém odhodlání polevil. V průběhu let se jeho představy vyvíjely a návrh se neustále měnil. Původně byl dům postaven ze dřeva, ale nakonec přešel na železnou konstrukci.

Slum, který se nachází ve čtvrti Morumbi v Sao Paulu, se v průběhu let potýkal s mnoha problémy včetně násilí a strádání. Navzdory nepřízni osudu se však Kamenný dům stal symbolem naděje a uznání v komunitě.

Spontánní architektura

Pro ty, kteří se orientují ve světě architektury, Estevaův výtvor spadá do kategorie "spontánní architektury". Je to vizionářský projekt realizovaný bez dodržování formálních pravidel jedincem bez akademického vzdělání. Estevaova cesta začala na polích jeho domovského státu Bahia v Brazílii v jeho deseti letech. Později se v 19 letech přestěhoval do Sao Paula, kde zpočátku pracoval jako pomocník stavitele a poté se věnoval kariéře zahradníka.

Architektonický zázrak v srdci chudinské čtvrti

V zemi, kde si miliony lidí staví vlastní domy, si Estevao vydobyl jedinečné místo a vytvořil architektonický zázrak na zcela nečekaném místě. Casa de Pedra je důkazem síly vášně, vytrvalosti a nespoutané kreativity lidského ducha. Uprostřed rozlehlých chudinských čtvrtí Paraisopolis stojí jako maják uměleckého umění a inspirace a dokazuje, že mimořádná krása může vzniknout i na těch nejnepravděpodobnějších místech.

Zdroje: justgoplacesblog.com, spacesarchives.org, atlasobscura.com