Surrealistická apokalypsa v Turkmenistánu

Karakumská poušť, která pokrývá asi 70 % rozlohy Turkmenistánu, je sama o sobě pustým a odlehlým místem. Avšak její severní část skrývá podivnou atrakci – hořící plynový kráter Darvaza známý jako "Brána do pekla". Tato ohnivá jáma, jejíž teplota dosahuje až 1000 °C, má průměr 100 metrů a hloubku kolem 20 metrů. Ohnivé peklo hoří již přes 50 let…

Jak to všechno začalo

Příběhy se liší. Podle jedné teorie byla Brána do pekla vytvořena pádem sovětské vrtné soupravy v roce 1971, když sovětští inženýři narazili na obrovské zásoby zemního plynu. Místo toho, aby unikající plyn nechali svému osudu, zapálili jej a doufali, že plyn dohoří během několika dní. Předpověď byla fatálně nepřesná.

Čtěte také

Čtěte také

Pobřeží koster: Pokud existuje peklo na Zemi, je to zde. Přežiji jen nejsilnější

Další teorie, prezentovaná některými turkmenskými geology, tvrdí, že kráter existoval před samotným požárem nejméně deset let a plameny začaly řádit až v 80. letech.

Turistická atrakce, nebo ekologická bomba?

Dnes je Brána do pekla nejen magnetem pro turisty z celého světa, ale současně představuje vážné ekologické riziko. Plynový kráter je významným zdrojem skleníkových plynů, konkrétně CO2 a metanu. V okolní vesnici, kde žije přibližně 350 obyvatel, existují obavy, že tento fenomén má negativní vliv na lidské zdraví.

Vláda Turkmenistánu vedená prezidentem Gurbangulym Berdymuchamedovem se snaží tento nekontrolovatelný oheň uhasit. V roce 2022 prezident dokonce v televizi přiznal, že hořící kráter negativně ovlivňuje životní prostředí i zdraví lidí. Také vyzval svou vládu k uhašení ohně, zdůraznil přitom ztrátu cenných přírodních zdrojů.

Technologické bariéry a nejasná budoucnost

Zemní plyn zásobující kráter se zdá být nekonečný, což komplikuje jakoukoliv snahu o uhašení ohně. A v zemi, kde informace volně neproudí a vědecké kapacity jsou omezené, je řešení problému o to komplikovanější.

Čtěte také

Čtěte také

Za almužnu umírají v nitru sopky. Nejhorší práce na světě za sto korun na den

Je jasné, že Brána do pekla je nejen záhadou, ale také výzvou. Ačkoliv předchozí snahy ukázaly, že uhašení ohnivé jámy může být mimo dosah současných technologií a zdrojů Turkmenistánu, je nutné najít řešení. Nejen kvůli ochraně životního prostředí a blahobytu místních obyvatel, ale také proto, aby se tato záhada jednou provždy vyřešila.

Zdroje: thetravel.comjjpryor.medium.comen.wikipedia.org