Skvost Českého krasu

Pod zemským povrchem České republiky se nachází množství překvapení, z nichž některá jsou doslova dechberoucí. V srdci Krkonoš, nedaleko malebné obce Bozkov, skrývají zemské útroby tajemství ve formě fascinujících dolomitových jeskyní, které můžeme bez nadsázky nazvat skvostem Českého krasu. Bozkovské dolomitové jeskyně, jejichž podzemní krása byla v roce 1999 vyhlášena národní přírodní památkou, odkrývají příběh starý stovky milionů let.

Zdroj: Youtube

Náhoda, která odkryla podzemní poklady

Příběh odhalení jeskyň začal v roce 1947, kdy po odstřelu v místním lomu byly objeveny první podzemní prostory. Od té doby se jeskyně staly oblíbeným místem nejen pro turisty ale i pro speleology, kteří zkoumají jejich tajemství. Návštěvníci zde mohou prozkoumávat části rozsáhlé jeskynní sítě, která má na délku 1060 metrů.

Fascinující svět krápníků

Interiér jeskyně je bohatý na různé formy krápníků od jemných stalagmitů až po robustní stalagnáty, které se v průběhu tisíciletí utvářely do podoby fascinujících uměleckých děl. Některé z nich byly pojmenovány podle svého vzhledu, např. "Anděl", "Tři králové" nebo "Hřebínek“.

Nekonečný podzemní svět

Největším tahákem jsou bezpochyby podzemní jezírka, jež částečně zaplavují prostory jeskyní. Jejich nazelenalé vody tajemně odrážejí světlo, a tím ztvárňují nebezpečné krásy podzemního světa.

Klenotem Bozkovských jeskyní je největší podzemní jezero v České republice. Jezerní dóm, obrovský prostor, jehož stropy se zrcadlí na hladině jezera, skýtá průzračnou vodu a vytváří dojem nekonečného podzemního světa. Rozloha jezera dosahuje 14 x 24 metrů, a jeho teplota se pohybuje kolem 8 °C.

Tajemné chodby za hranicemi trasy

Navzdory zpřístupněné části jeskyní existuje mnoho tajemných chodeb a prostor, které zůstávají skryty před zvědavýma očima návštěvníků. Jeskynní systém pokračuje ještě asi sedm set metrů za základní trasou prohlídky. Myslíme-li na to, že celý okruh měří kolem 350 metrů, můžeme tušit, jak obrovský a neobjevený svět se skrývá pod povrchem.

Samotná prohlídka jeskyní není fyzicky náročná a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Stačí se připravit na sestup několik metrů pod povrch země, což je spojeno s mírným poklesem teploty. Proto doporučujeme přibalit si teplé oblečení.

Návštěva Bozkovských jeskyní je zážitkem, který zanechá trvalý dojem na každém, kdo má štěstí a podívá se do jejích hlubin. Tyto tajemné jeskyně se staly nádhernou ukázkou, jak příroda a čas dokážou společně stvořit ohromující umělecká díla, jež nás mohou doslova pohltit a vtáhnout do světa, kde magie stále žije.

Zdroje: kudyznudy.cz, cnn.iprima.cz, casopis.ochranaprirody.cz