Neapol, slavné italské město bohaté na historii a kulturu, skrývá v hloubi svého podzemí fascinující tajemství. Pod starobylými ulicemi a historickými památkami se rozprostírá rozsáhlá podzemní síť tunelů a jeskyní, která se stala svědkem mnoha událostí a ukrývá vzrušující příběhy minulosti.

Královský úkryt pro nejisté časy

Součástí podzemního labyrintu je také Bourbonský tunel, který zaujímá významné místo v historii Neapole. Jeho počátky sahají až do roku 1853, kdy byl postaven na příkaz Ferdinanda II. Bourbonského, který měl obavy z povstání a hledal způsob, jak zajistit tajný přesun vojska a koní mezi Královským palácem a vojenskými kasárnami. Tento výjimečný inženýrský projekt vytvořil víceúrovňovou podzemní síť o rozloze 1022 metrů čtverečních, která sloužila jako bezpečná trasa pro přesun vojenských sil.

Skladování zabavených vozidel v podzemí

Bourbonské tunely ale nekončily svůj příběh s královským využitím. Během 30. let 20. století sloužily jako skladiště zabavených vozidel a pašovaného zboží. Neapol, hustě osídlené město s omezeným prostorem, našlo ve skrytých komorách tunelů geniální řešení pro skladování vozidel. Automobily zabavené jejich majitelům byly ukryty v podzemních komorách, které v podstatě nahradily garáže.

Život v tunelu během druhé světové války

Během druhé světové války získal Bourbonský tunel nový význam. V obavě před bombardováním se stal úkrytem před leteckými útoky a poskytnul útočiště a ochranu mnoha obyvatelům města. Rodiny hledaly bezpečí v hlubinách podzemí, kde překonávaly těžké podmínky a neustálý strach z nepřátelských útoků. Tunel také sloužil jako provizorní bydlení pro tisíce lidí, kterým bombardování zničilo domovy.

Válka přinesla mnoho utrpení a strádání. Bombardování ničilo domovy, zásoby potravin se zmenšovaly a čistá voda se stala vzácností. Lidé se v tunelu museli spoléhat na omezené zdroje a slabý stejnosměrný bateriový proud. Byl to obtížný čas, plný nemocí, podvýživy a zoufalství.

Zdroj: Youtube

Prohlídka podzemí

Dnes je možné si podzemí Neapole prohlédnout, a to díky muzeu Galleria Borbonica, které v roce 2015 otevřelo prohlídkové trasy. Na návštěvníky čeká hodně zajímavých podnětů. Projdou se úzkými kamennými chodbami a jsou svědky pozůstatků dávného každodenního života od primitivních kamen po kočárky na hraní, které jsou připomínkou životů těch, kteří v tunelu hledali útočiště.

Když se vydáte do Neapole, určitě si nenechejte prohlídku tunelu, který je vybudován asi 30 metrů pod zemí, ujít. Odnesete si skutečně nevšední zážitek. Vchod do půlkilometrového labyrintu chodeb a úzkých kanálů se nachází v těsné blízkosti rušného náměstí Piazza del Plebiscito.

Zdroje: atlasobscura, wikipedia, whichmuseum