Noha jako zrcadlo zdraví

Trasa pro bosou chůzi v Klánovickém lese je unikátní v tom, že na rozdíl od jiných není nijak upravovaná a využívá pouze přirozený terén. Možná se ptáte, proč byste měli chodit naboso, když většina z nás je zvyklá na pohodlí bot. Odpověď na tuto otázku může být klíčem k vašemu zdraví.

Bolesti zad, hlavy a krční páteře jsou pro mnoho lidí každodenním chlebem. Co má však společného chůze naboso s těmito problémy? Ukazuje se, že mnohé z nich mohou být způsobeny tím, jak chodíme. Úzké boty, vysoké podpatky a špatně padnoucí obuv mohou deformovat nohu a způsobit, že páteř začne ztrácet svůj přirozený tvar. Chůze naboso může pomoci vašim nohám relaxovat, posilovat správné svaly a tím pádem i ulevit vašim zádům.

Naučit se znovu chodit naboso může být jako návrat k přírodě. Vaše chodidla se při této aktivitě dotýkají drobných nerovností, což stimuluje akupresurní body spojené s různými tělesnými orgány. To může mít pozitivní vliv na vaše zdraví a celkovou pohodu. Někteří lidé tvrdí, že chůze naboso jim dodává energii přímo ze země, což je důvod, proč se stává stále populárnější.

Čtěte také

Jelení jezírko je součástí Medvědí stezky

Čtěte také

Tipy na nejkrásnější neznámé naučné stezky v Česku: Kdo je nezná, o moc přichází

První v Evropě

Otevření 8kilometrové trasy pro bosou chůzi v Klánovickém lese se stalo historickým okamžikem pro české turisty. Trasa, otevřená 3. září, vede po stávajících turistických značkách mezi rozcestími Zálesí, Klánovický les a Cyrilov. Co ji však dělá ještě zajímavější, jsou naučné tabule umístěné na každém rozcestí, které přinášejí fascinující informace o této nové formě pěší turistiky.

Chůze naboso v Klánovickém lese nebyla náhodným nápadem. Naopak, projekt se intenzivně vybíral a připravoval zhruba dva roky. Je také velká pravděpodobnost, že zdejší bosá trasa je skutečně prvním projektem svého druhu v České republice i v Evropě. Pokud se něco podobného již někde uskutečnilo, bylo to neoficiálně a bez většího povědomí veřejnosti.

Poklad východního okraje Prahy

Klánovický les, označovaný také jako Vidrholec, je přírodním skvostem nacházejícím se na východním okraji Prahy. Jedná se o nejrozsáhlejší souvislé lesní území na území Prahy. Les je pravým rájem pro milovníky přírody a turisty. Prochází tudy několik značených turistických i cyklistických stezek, a teď i unikátní trasa pro bosou chůzi. Jedná se o ideální místo pro odpojení se od každodenního shonu, procházky na čerstvém vzduchu a návrat k přírodě.

Čtěte také

Praha má mnoho krásných míst a zákoutí

Čtěte také

Výlety pro samotáře v Praze: Na Cibulce či Doubravce nepotkáte skoro nikoho

Pokud jste unaveni bolestmi zad, hlavy a krční páteře způsobenými nevhodnou obuví, měli byste určitě vyzkoušet chůzi naboso. Klánovický les vám nabízí jedinečnou příležitost objevit starobylou formu pohybu v moderním světě. Navíc, můžete si užít krásnou přírodu a klid, který tento les nabízí.

Zdroje: kudyznudy.czprazskypatriot.czblesk.cz