Noha jako zrcadlo zdraví

Trasa pro bosou chůzi v Klánovickém lese je unikátní v tom, že na rozdíl od jiných není nijak upravovaná a využívá pouze přirozený terén. Možná se ptáte, proč byste měli chodit naboso, když většina z nás je zvyklá na pohodlí bot. Odpověď na tuto otázku může být klíčem k vašemu zdraví.

Zdroj: Youtube

Bolesti zad, hlavy a krční páteře jsou pro mnoho lidí každodenním chlebem. Co má však společného chůze naboso s těmito problémy? Ukazuje se, že mnohé z nich mohou být způsobeny tím, jak chodíme. Úzké boty, vysoké podpatky a špatně padnoucí obuv mohou deformovat nohu a způsobit, že páteř začne ztrácet svůj přirozený tvar. Chůze naboso může pomoci vašim nohám relaxovat, posilovat správné svaly a tím pádem i ulevit vašim zádům.

Naučit se znovu chodit naboso může být jako návrat k přírodě. Vaše chodidla se při této aktivitě dotýkají drobných nerovností, což stimuluje akupresurní body spojené s různými tělesnými orgány. To může mít pozitivní vliv na vaše zdraví a celkovou pohodu. Někteří lidé tvrdí, že chůze naboso jim dodává energii přímo ze země, což je důvod, proč se stává stále populárnější.

První v Evropě

Otevření 8kilometrové trasy pro bosou chůzi v Klánovickém lese se stalo historickým okamžikem pro české turisty. Trasa, otevřená 3. září, vede po stávajících turistických značkách mezi rozcestími Zálesí, Klánovický les a Cyrilov. Co ji však dělá ještě zajímavější, jsou naučné tabule umístěné na každém rozcestí, které přinášejí fascinující informace o této nové formě pěší turistiky.

Chůze naboso v Klánovickém lese nebyla náhodným nápadem. Naopak, projekt se intenzivně vybíral a připravoval zhruba dva roky. Je také velká pravděpodobnost, že zdejší bosá trasa je skutečně prvním projektem svého druhu v České republice i v Evropě. Pokud se něco podobného již někde uskutečnilo, bylo to neoficiálně a bez většího povědomí veřejnosti.

Poklad východního okraje Prahy

Klánovický les, označovaný také jako Vidrholec, je přírodním skvostem nacházejícím se na východním okraji Prahy. Jedná se o nejrozsáhlejší souvislé lesní území na území Prahy. Les je pravým rájem pro milovníky přírody a turisty. Prochází tudy několik značených turistických i cyklistických stezek, a teď i unikátní trasa pro bosou chůzi. Jedná se o ideální místo pro odpojení se od každodenního shonu, procházky na čerstvém vzduchu a návrat k přírodě.

Pokud jste unaveni bolestmi zad, hlavy a krční páteře způsobenými nevhodnou obuví, měli byste určitě vyzkoušet chůzi naboso. Klánovický les vám nabízí jedinečnou příležitost objevit starobylou formu pohybu v moderním světě. Navíc, můžete si užít krásnou přírodu a klid, který tento les nabízí.

Zdroje: kudyznudy.cz, prazskypatriot.cz, blesk.cz