Záhadný vrchol, dlouho obestřený mystériem

Boreč, nenápadný vrchol o výšce 449 metrů, se nachází ve stínu výrazného Lovoše v Severočeském kraji. Přestože patří k sušším oblastem republiky, můžete zde v zimě narazit na poprašek čerstvého sněhu, který ale u vrcholu ustupuje teplé páře. Kopec byl dlouho obestřen mystérií a strachem. Lidé ho považovali za posvátné místo, kam sestupovali bohové v časech hladomoru. Legendární kněžna Libuše byla prý jedinou, která se nebála vystoupit na vrchol kopce a hovořit zde s bohy a duchy. Představy o původu vystupujícího dýmu z vrcholu se měnily – od dohasínající sopečné činnosti až po teorii o podzemním jezeře teplé vody. Až v roce 1881 přišel pražský univerzitní profesor Jan Krejčí společně se svým synem Prokopem s uspokojujícím vysvětlením.

Zdroj: Youtube

Unikátní geologický fenomén

Co dělá Boreč tak výjimečným, je jeho neobvyklý geologický fenomén. Jde v podstatě o dutý kopec, kterým prochází složitý labyrint puklin. V zimě nasává studený vzduch, který se ohřívá a stoupá vzhůru, vystupuje z otvorů na vrcholu, a vytváří tak teplou páru. Tento jev je nejlépe pozorovatelný za mrazivého počasí, kdy vynikne kontrast mezi sněhem a vyvěrající teplou párou. Teplotní rozdíl mezi unikajícím vzduchem a okolím může být až 16 °C.

Borečka vzácná

Tento jedinečný fenomén vytváří zvláštní mikroklima, které je ideální pro některé teplomilné rostliny. Na Boreči najdeme lupenitou játrovku borečku vzácnou. Tato rostlina, která je na seznamu kriticky ohrožených rostlin, roste pouze zde, ve vrcholových ventarolách. Pro své přežití potřebuje stálou teplotu kolem 10 °C a dostatečnou vlhkost. Vzduch vycházející z vrcholu Boreče má v zimě teplotu 9 až 10 °C, což vytváří příznivé podmínky pro tuto rostlinu. V Evropě roste játrovka ještě především ve Středomoří, ojediněle i v Irsku, jižní Anglii, v Nizozemsku a Německu. Domovinou játrovky je Madagaskar, objevit byste ji mohli také v Etiopii nebo Iráku.

Po cestě na kopec vás čekají také nádherné vyhlídky. Pod vrcholem naleznete první vyhlídku, která nabízí pohled na krásné České středohoří. Poté, co začnete sestupovat z vrcholu, otevře se další vyhlídka, tentokrát směrem k městu Lovosice. Z této perspektivy je možné vidět historické bojiště, kde se 1. října 1756 odehrála bitva u Lovosic.

Naučná stezka

Přes vrch vede také naučná stezka Lovoš–Boreč. Je to jedinečná cesta skrze dvě chráněné krajiny, Boreč a Lovoš, které jsou součástí systému NATURA 2000. Od svého založení v roce 1981 se stezka stala oblíbeným místem pro návštěvníky z celého světa, protože nabízí působivý pohled do rozmanitosti přírodních jevů a zvláštností obou území. Stezka nabízí dvě trasy – jednu s délkou téměř 3 km, která začíná v obci Režný Újezd, a druhou, delší trasu dlouhou 4,5 km, která začíná v obci Boreč.

Boreč je tedy skutečný klenot mezi českými kopci. Ačkoli se může zdát, že tento fenomén je způsoben vulkanickou aktivitou, není tomu tak. Sopky Českého středohoří jsou mrtvé už desítky milionů let a žádná aktivní vulkanická činnost tady nebyla prokázána.

Zdroje: www.jenprocestovatele.cz, www.lideazeme.cz, www.stredohori.cz